Iran na granicy z Syrią. Rośnie liczba ofiar tureckiego ataku w Syrii

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Aleppo w Syrii

Aleppo w Syrii / fot. TT/@OnetWiadomosci

“Siły lądowe armii irańskiej rozpoczęły dzisiaj manewry w północno-zachodniej części kraju (…) W manewrach biorą udział jednostki ofensywne armii lądowej, wspierane przez śmigłowce” – pisze Dziennik Narodowy.

Turcy rozpoczęli operację w Syrii. O inwazji na Syrię poinformował na Twitterze Recep Tayyip Erdogan. Prezydent podkreślał, że „siły tureckie rozpoczęły planowaną operację wojskową przeciwko kurdyjskim milicjom Ludowe Jednostki Samoobrony”.

Po serii nalotów wspomaganych ostrzałem artyleryjskim tureckie wojsko późnym wieczorem rozpoczęło lądowy etap inwazji w Syrii. Okazuje się, że dzisiaj także irańskie siły rozpoczęły manewry przy granicy z Syrią.

Atak stał się możliwy po decyzji Donalda Trumpa. Prezydent USA ogłosił w niedzielę odwrót amerykańskich wojsk z Syrii – opuszczając swoich dotychczasowych kurdyjskich sojuszników. Dzisiaj Trump
opublikował oświadczenie, w którym podkreślił, że atak Turcji na Syrię to “zły pomysł”, którego USA nie popierają.

Francja, Wielka Brytania i Niemcy wezwały do zwołania specjalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, natomiast Jordania wzywa do natychmiastowego wstrzymania tureckiego ataku na Syrię.

Głos zabrał też Kuwejt: “MSZ Kuwejtu: operacja turecka w pn-wsch Syrii to zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilności całego regionu” – informuje Wojciech Szewko.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY