Polak kandydatem do nagrody Nobla z fizyki

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ nauka.wiara.pl

Polak pracujący na Uniwersytecie Oksfordzkim prof. Artur Ekert ma szansę na zdobycie nagrody Nobla z działu fizyki. W tym tygodniu zostaną rozdane nagrody z różnych dziedzin. Amerykańska firma analityczna Clarivate Analitics sonduje kandydatów. Nasz rodak jest współtwórcą nowej dziedziny, kryptografii kwantowej.

Laureat nagrody Nobla z działu fizyki zostanie wyłoniony już we wtorek. Polak prof. Artur Ekert z Uniwersytetu Oksfordzkiego jest wymieniany wśród grona kandydatów. Tą prestiżową nagrodę miałby otrzymać za współtworzenie nowej dziedziny w fizyce – kryptografii kwantowej oraz za technologie informatyczne.

Czytaj więcej: Zakatowała swoje 2-letnie dziecko, ponieważ nie chciał zjeść śniadania

Nasz rodak związał się z brytyjskim uniwersytetem końcem lat 80-tych. Wcześniej ukończył Uniwersytet Jagielloński.

Rywalem naszego rodaka jest Amerykanin Tony Heinz z Uniwersytetu Stanforda. On z kolei zostałby nagrodzony za wkład w zrozumienie działania nanomateriałów – grafen i nanorurki węglowe.

Tydzień z nagrodami Nobla

Dzisiaj w Sztokholmie komitet noblowski zadecyduje, komu zostanie przyznana nagroda Nobla z działu medycyny. Za odkrycie ważnego szlaku sygnałowego, zwanego Wnt, w komórkach nowotworowych oraz macierzystych nagrodę miałby otrzymać Hans Clevers z Uniwersytetu w Utrechcie.

Jego kontrkandydatami są amerykańscy naukowcy medycyny, John Kappler oraz Philipp Marrack. Ta dwójka przyczyniła się do zrozumienia chorób autoimmunologicznych. Konkretnie chodzi o reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty i zespół Guillaina-Barrego.

W środę natomiast o statuetkę wraz z kwotą pieniężną opiewającą na blisko 1 mln euro zawalczą Duńczyk Morten Meldal i Niemiec Rolf Huisgen za badania nad syntetyczną chemią organiczną. Przyczynili się do powstania nowych związków chemicznych.

onet.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY