Niespokojnie na Ukrainie. Ukraińcy dogadają się z Rosją ws. Donbasu?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikimedia Commons

We wtorek w Mińsku trójstronna grupa kontaktowa ds. Donbasu podpisała tak zwaną “formułę Steinmeiera”. Na Ukrainie powstaje ruch przeciwko kapitulacji.

Określenie “formuła Steinmeiera” pochodzi od pomysłu Franka-Waltera Steinmeiera, obecnego prezydenta Niemiec, a wcześniej ministra spraw zagranicznych z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Niemiec. Zakłada ona utworzenie w ramach Ukrainy autonomicznego Donbasu. Wiązałoby się to z zaprzestaniem działań militarnych wobec separatystów oraz rozpisaniem tam regionalnych wyborów.

We wtorek w białoruskim Miśku, w osobnych dokumentach, pod formułą podpisali się między innymi przedstawiciele Ukrainy i Rosji. Ukrainę reprezentował były prezydent tego kraju, Leonid Kuczma. Informacja ta wywołała protesty w wielu ukraińskich miastach. Prym w ulicznych protestach wiodą ukraińscy nacjonaliści, z Korpusu Narodowego czy Swobody. Protestuje także opozycja parlamentarna.

ZOBACZ TAKŻE: Rosja i Ukraina dokonały wymiany więźniów

Wszyscy obawiają się, że formuła oznacza “kapitulację na rosyjskich warunkach”. Buntują się także zachodnie obwody Ukrainy. Dzisiaj powstał “Ruch przeciwko kapitulacji”. Wiele wskazuje na to, że protesty i niepokoje będą się rozwijać. Nowy prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełeński uspokaja, że nie będzie kapitulacji ani wyborów póki na Donbasie są uzbrojeni separatyści. Ludzie na Majdanie jednak się zbierają.

TVN24/Kresy.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY