Otwarto nowe miejsca w Czarnobylu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Elektrownia w Czarnobylu

Elektrownia w Czarnobylu / Fot. Flickr

W Czarnobylu otwarto 21 nowych miejsc, do których mogą udać się turyści. Od czasu katastrofy elektrowni jądrowej zakazywano wstępu do miejsc najbardziej skażonych promieniowaniem. W tym roku zostały jednak udostępnione nowe trasy odwiedzin pod ścisłą kontrolą przewodników.

Turyści w Czarnobylu będą mogli odwiedzić m.in. sterownię Unit 4, w której to rozpoczęła się cała katastrofa elektrowni jądrowej. Dziś w tym miejscu promieniowanie jest 40 tysięcy razy wyższe od odpowiedniej normy.

Czytaj więcej: Zdychają kozy z „ekologicznej” wyspy w Warszawie

Otwarto 21 nowych tras, aby Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia mogła spełnić obecne zapotrzebowania turystyczne.

Wzmożone zainteresowanie tym miejscem jest spowodowane mini-serialem produkcji brytyjskiej dla HBO. Opowiada on historię historycznego wydarzenia w Czarnobylu.

Osoby, które pragną odwiedzić niebezpieczne zakątki elektrowni jądrowej, będą musiały zakładać specjalne kombinezony ochronne oraz maski. Ze względu na wysokie promieniowanie w sterowni nie można przebywać dłużej niż 5 minut, a także nie dotykać skażonych elementów.

“Serial HBO zwiększył zainteresowanie Czernobylem. Jest na to popyt, a my go zaspokajamy” – mówił Szef Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, Witalij Petruk.

Tylko w tym roku do tego wyjątkowego miejsca na mapie świata, u naszych wschodnich sąsiadów przybyło 85 tysięcy turystów.

rp.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY