Konfederacja z sukcesem: TVP musi przeprosić za swą propagandę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Konfederacja wygrała z TVP proces wyborczy. Chodzi o sprawę pokazania w zafałszowany sposób sondażu wykonanego dla Super Expressu. Telewizja publiczna pominęła narodowo-wolnościową koalicję podczas programu, podczas, gdy to ugrupowanie przekroczyło próg wyborczy. TVP musi przeprosić za swe manipulacje.

26 października “Wiadomości TVP” pokazało w programie błędne grafiki z sondażem wyborczym oraz sondażem poparcia w grupie wiekowej 18-24 lata. Konfederacja złożyła związku z tym pozew oraz zorganizowała w ten sam dzień pikietę pod siedzibą stacji.

Czytaj więcej: Znany francuski aktor: „Paryż nie nadaje się już absolutnie do mieszkania”

“Wygraliśmy w trybie wyborczym z dziennikiem telewizji rządowej (Wiadomości 19:30) – mają opublikować przeprosiny i sprostowanie oraz rzetelny materiał na temat sondaży pokazujących, że #Konfederacja wejdzie do Sejmu” – napisał na twitterze Robert Winnicki.

Pozew złożył w imieniu zespołu prawnego Konfederacji Michał Wawer z Ruchu Narodowego. Za wygraną sprawę sądową pogratulował poseł Winnicki.

Pierwszy sondaż, w którym pominięto Konfederację dotyczył poparcia w grupie wiekowej 18-24. Tamże Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 50 proc. Drugie miejsce zajęła Lewica z poparcie 17 proc. Natomiast 16 proc Koalicja Obywatelska. Czwarte pominięta przez TVP Konfederacja z wynikiem 10 procent, a PSL-Kukiz 3 procent.

W drugim badaniu wyborczym PiS uzyskało 45 %, KO natomiast 26 %. Lewica zajęła 3 pozycję z wynikiem 14 %. Czwarte uzyskało PSL 7 %. Tutaj też Konfederaci zostali pominięci, uzyskali bowiem 5 % głosów ankietowanych.

Dziennikarz TVP z pretensjami do sądu

Z decyzją sądu nie zgodził się prezenter i dziennikarz TVP Jarosław Olechowski. Na swoim profilu społecznościowym wskazał, że redakcja poprawiła swój błąd w kolejnym wydaniu Wiadomości, a osoba odpowiedzialna za to została ukarana.

“Kuriozalny wyrok. Sędziowie kolejny raz angażują się w politykę. Warszawski sąd żąda od @WiadomosciTVP publikacji sprostowania sondażu, które… zostało już opublikowane dwa dni temu, a winny błędu ukarany. Czyli nie chodzi o prawdę tylko o atak na TVP” – napisał.

onet.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY