Prezydent Polski już wkrótce z łańcuchem – Senat pracuje nad ustawą

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ interia.pl

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji otworzyła furtkę do zmiany prawa o orderach i odznaczeniach. Wkrótce Prezydent Polski, będzie mógł nosić oficjalnie złoty łańcuch Orderu Orła Białego. Po raz ostatni takie insygnium nosił Prezydent Ignacy Mościcki w dwudziestoleciu międzywojennym.

W środę senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji przegłosowała wniosek o podjęcie prac nowelizacyjnych ustawy o orderach i odznaczeniach. Senatorowie chcą przywrócić złoty łańcuch Orderu Orła Białego. Już wkrótce Prezydent Polski, będzie go mógł nosić na swoich ramionach.

Czytaj więcej: Ekooszołomy znowu w akcji. ClientEarth pozywa Elektrownię Bełchatów. Chcą jej zamknięcia

Ten złoty łańcuch Orderu Orła Białego jest insygnium królewskim, które po raz ostatni głowa państwa polskiego nosiła w dwudziestoleciu międzywojennym. Nosił go Prezydent Ignacy Mościcki.

Jak informuje “Rzeczpospolita” początkowe prace prowadzone już były na początku sierpnia. Senatorowie postanowili zapytać się Kancelarii Prezydenta o opinię w tej sprawie. Ta nie widzi przeciwwskazań w złożonej petycji.

“Informuję uprzejmie, że Kancelaria Prezydenta RP nie zgłasza uwag do stanowiska przedstawionego w przedmiotowej petycji” – informował wówczas prezydencki minister Andrzej Dera.

Nie jest to pierwsza taka próba przywrócenia tego insygnium głowie państwa. W 1992 roku ówcześni senatorowie zadecydowali przewagą jednego głosu, że prace nad taką poprawką zostają odrzucone.

interia/rzeczpospolita

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY