“Kościół był i jest głosicielem polskiego systemu wartości” – Prymas Polski odcina się od tych słów

Dodano   0  
  Loading

/ fot. wikimedia commons

Prymas Polski abp. Wojciech Polak podczas poniedziałkowej konferencji “TworzyMy pokój. Wiara w demokracji – czas wyzwań” w Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin zaprzeczył stwierdzeniu Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS w trakcie wystąpienia na konwencji w Lublinie powiedział – “Kościół był, jest dzierżycielem jedynego powszechnego systemu wartości”.

Gazeta Wyborcza przytoczyła sytuację z poniedziałkowej konferencji pt. TworzyMy pokój. Wiara w demokracji – czas wyzwań, która się odbyła w budynku Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin. Na niej to sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Mirosław Wyrzykowski zaczepił Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Czytaj więcej: PiS na czele, Konfederacja w Sejmie, PSL pod progiem

Były wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim spytał wprost Jego Ekscelencję abp. Wojciecha Polaka o słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego – “Kościół był i jest głosicielem i dzierżycielem jedynego powszechnie znanego w Polsce systemu wartości. Każdy dobry Polak musi wiedzieć, jaka jest rola Kościoła, musi wiedzieć, że poza nim jest nihilizm i my ten nihilizm odrzucamy”, które wypowiedział podczas konwencji w Lublinie.

Dodał, iż skoro do tej pory polski Kościół nie wypowiedział się w tej kwestii to oznacza, że daje cichą zgodę na to stwierdzenie.

Nie jest to absolutnie stanowisko Kościoła katolickiego w Polsce ani w ogóle stanowisko Kościoła katolickiego. Gdyby tak było, to moja obecność tutaj byłaby co najmniej dziwna

– stanowczo odpowiedział abp. Polak, niemal podważając nierozerwalne dziedzictwo kultury chrześcijańskiej w Polsce.

Następnie powiedział – “Uważam, że to jest wypowiedź, która nie ma nic wspólnego z nauczaniem Kościoła. To może być pogląd, wizja kogoś, kto ją wypowiada” – dodając – “Absolutnie to nie jest wizja Kościoła, która jest związana z Kościołem katolickim. Nie mam żadnych wątpliwości”.

interia/gazeta wyborcza

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY