Młodzież kresowa apeluje do rodaków z Białorusi: “Musimy sobie przypomnieć o korzeniach”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Wzruszający apel do swoich rodaków z Białorusi wystosowała młodzież kresowa: “Nie jesteśmy też, jak to twierdzą białoruscy nacjonaliści, żadnymi ‘spolonizowanymi Białorusinami’ wyznania katolickiego. Jesteśmy integralną częścią narodu polskiego, mimo że urodziliśmy się jako obywatele Republiki Białoruś”

“Często zapominamy o tym, że mamy polskie korzenie. Zajmujemy się codziennymi sprawami: szkołą, pracą, życiem rodzinnym, dlatego nie myślimy o tym każdego dnia. Ale spis ludności to szansa, by przypomnieć sobie o korzeniach i zadeklarować polskość jako narodowość i język polski jako ojczysty” – wprost pisze młodzież kresowa.

Odezwa została opublikowana w związku z zaplanowanym na jesień spisie ludności na Białorusi: “Do naszych drzwi zapukają rachmistrzowie, by zadać nam różne pytania. Dla nas, Polaków na Białorusi, jedną z najważniejszych rubryk w formularzu jest pytanie o narodowość i język ojczysty. Nie jesteśmy na Białorusi emigrantami – nasi przodkowie nigdy tam nie wyemigrowali. Jesteśmy u siebie”

Młodzież kresowa podkreśliła, że bardzo ważne jest, aby Polacy deklarowali narodowość polską i polski jako język ojczysty: “Najczęściej mówimy i myślimy po rosyjsku, to prawda. Używanie rosyjskiego nie czyni nas gorszymi Polakami. Tak po prostu jest, taka jest historia Polaków na Białorusi. “Często zdarza się, że odmawia się nam podstawowych praw. Na kilkaset tysięcy Polaków na Białorusi istnieją tylko dwie szkoły państwowe z językiem polskim jako wykładowym. Nazwy ulic i miast nie są zapisywane w języku polskim – a jedynie po białorusku i po rosyjsku. Czy to jest normalne?”

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY