Steinmeier: Jestem przeciwny debacie o reparacjach wojennych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Frank-Walter Steinmeier

/ Fot. Flickr

Prezydent Republiki Federalnej Niemiec, Frank Walter Steinmeier w wywiadzie dla włoskiej gazety “Corriere della Sera” jasno zakomunikował, że jest przeciwnikiem debaty na temat wypłacenia Polsce reparacji wojennych za II wojnę światową. Jednocześnie pragnie całkowitego pojednania jego kraju z Polską.

Udający się w czwartek do Włoch, prezydent Frank Walter-Steinmeier udzielił wywiadu dla włoskiego dziennika “Corriere della Sera”. W nim to powiedział, że zależy mu na dialogu z Polską nie patrząc wstecz, m.in. w stronę reparacji wojennych.

Czytaj więcej: Dołącz do Straży Marszu Niepodległości! Czekamy na Ciebie – wyślij swoje zgłoszenie

Prezydent Republiki Federalnej Niemiec kierując się zasadą – “Nie ma pozytywnej przyszłości bez konfrontacji z przeszłością” – udaje się do Włoch, aby wziąć udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Weźmie on udział w uroczystościach upamiętniających ofiary niemieckiej zbrodni – SS i Wehrmachtu. W 1944 roku w Toskanii doszło do ludobójstwa miejscowej ludności cywilnej.

“Mam nadzieję, że będziemy mogli podążać tą drogą także z Polską, nie gubiąc się w debacie na temat reparacji, zwróconej wstecz. To moje wielkie pragnienie i w tym duchu wypowiadałem się w przeszłości podczas moich rozmów w Polsce: podążać drogą pojednania podjętą z trudem i bólem przez pokolenia przed nami” – powiedział Frank Walter Steinmeier.

Podkreślił on również jasno, że nie należy zapominać o przeszłości – “Nie oznacza to zapominania o przeszłości, ale przyznanie się do niemieckich win i świadomość odpowiedzialności” – deklarując, iż ze stroną polską są prowadzone rozmowy oraz wyraził zapewnienie, że Niemcy dążą do poprawienia relacji.

interia.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY