Abp Jędraszewski mocno w 80. rocznicę rosyjskiej agresji: “Znowu nam trzeba bronić Polski i Europy”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Dzisiaj obchodzimy 80. ataku sowieckiej Rosji na Polskę. Podczas Mszy Świętej abp Jędraszewski nawiązał do aktu agresji i podkreślił, że Polacy nadal muszą walczyć o wolny kraj.

To 17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Armia Czerwona realizowała w ten sposób tajne ustalenia z paktu paktu Ribbentrop-Mołotow. Był to kolejny rozbiór osamotnionej w walce Polski.

“Jakże Polska mogła zgodzić się na to, by na jej terytorium znalazły się jednostki Armii Czerwonej? (…) Walczono z Polakami tylko dlatego, że byli Polakami. Jak Polska mogła przystąpić z nimi do wspólnego sojuszu?” – mówił abp Jędraszewski – “Długo trzeba było czekać w Polsce, by o tych tragicznych wydarzeniach mówić otwarcie”.

“Dopiero po 1990 roku, na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, pojawiła się tablica z napisem: „Obrona granicy wschodniej RP 17 IX – 1 X 1939”. Rozważamy tę tragedię i wsłuchujemy się w głos Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii, który lituje się nad płaczem matki: „Na widok [matki, której jedyny syn umarł,] Pan użalił się nad nią i rzekł do niej: „Nie płacz!” – zaznaczył duchowny.

ZOBACZ TAKŻE: 80. rocznica ataku sowieckiej Rosji na Polskę [WYWIAD]

Jak podkreślał arcybiskup wydarzenia z tamtego okresu nie złamały polskiego ducha, a społeczeństwo dzięki wierze w Boga mogło walczyć o wolną Polskę: “Jesteśmy w obliczu nowych wyzwań, trudności i zagrożeń. Nie tyle politycznych, co kulturowych. Znowu trzeba nam bronić Polski i Europy, a także wracać do fundamentów prawdziwego autentycznego humanizmu, które zawsze były naszą ostoją. Zrąb tego humanizmu tworzą cztery słowa: Bóg, osoba ludzka, rodzina, naród”.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY