Błaszczak: Powstają wojska obrony cyberprzestrzeni

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Flickr

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział dziś, że powstają wojska obrony cyberprzestrzeni. Jak poinformował, proces ich tworzenia zakończy się w 2024 roku. W szkołach podoficerskich w Zegrzu i Toruniu od 1 października kandydaci będą się szkolić z informatyki i łączności w ramach programu SONDA.

Mariusz Błaszczak o nadchodzących zmianach w wojsku poinformował podczas spotkania w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Wojska obrony cyberprzestrzeni mają w przyszłości tworzyć barierę bezpieczeństwa w tym segmencie obrony.

“Dowództwo wojsk obrony cyberprzestrzeń powstanie do roku 2022, a skończymy formowanie tych wojsk w roku 2024. Zakładamy, że do tego czasu będziemy dysponowali przeszło 2000 absolwentów kierunków związanych z cyberbezpieczeństwem, będziemy mieć kadry do tego, żeby żołnierze służyli właśnie w ten sposób, żeby zapewnić bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni” – powiedział szef resortu obrony.

Czytaj więcej: Tragedia w Szczecinku. Prokuratura potwierdza: 13-miesięczna dziewczynka ofiarą gwałtu

W ramach programu SONDA od 1 października w Zegrzu i Toruniu startują szkoły podoficerskie, które nauczą przyszłych adeptów wojskowych z obsługi informatycznej i łącznościowej. Wyszkolą również podoficerów Wojsk Obrony Terytorialnej.

“Okrzepło Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. To instytucja, która stanowi trzon wojsk obrony cyberprzestrzeni” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Podkreślił także, iż wojska obrony cyberprzestrzeni są szansą dla młodzieży – “Dbamy o to, żeby młodzi ludzie, którzy wiążą swoją przyszłość z Wojskiem Polskim, mieli szanse, żeby służyć w wojskach obrony cyberprzestrzeni”.

Błaszczak powołał się na wcześniejsze decyzje dotyczące konsolidacji instytucji zajmujących się w wojsku cyberbezpieczeństwem, powołania pełnomocnika ds. tworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni, zwiększenia limitów naborów na studia związane z cyberbezpieczeństwem, a także powołania liceum informatycznego przy WAT.

tvp.info

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY