Atak w Villeurbanne: Sprawca uzyskał azyl “dla ochrony przed niebezpieczeństwem”

Dodano   0  
  Loading

/ fot. Rama, wikimedia commons

Wiemy już nieco więcej o podejrzanym, który zaatakował nożem przechodniów na przystanku autobusowym w Villeurbanne w niedzielę 1 września 2019 roku.

W wyniku ataku został zabity 19-letni mężczyzna, a osiem osób zostało rannych. Francuski Urząd Imigracji i Integracji (Ofii) potwierdził, w poniedziałek 2 września, że sprawcą jest ​​33-letni Afgańczyk, który otrzymał azyl we Francji w 2018 r.

“Azyl został przyznany dla ochrony, ze względu na grożące niebezpieczeństwa w jego państwie. Mężczyzna częściowo przyznał się do winy po ataku, był znany z podawania kilku tożsamości”- powiedział w ten weekend Nicolas Jacquet, prokurator w Lyonie.

Sprawca przybył do Francji w 2016 r., „bez rodziny”. W maju 2018 roku uzyskał „ochronę uzupełniającą” „OFPRA” (francuskiego Urzędu Ochrony Uchodźców i Imigrantów). Karta pobytu tymczasowego miała go chronić przed niebezpieczeństwem. Służby jednak nie poinformowały jakiego rodzaju było to niebezpieczeństwo.

Posiadał kartę pobytu tymczasowego

Według Urzędu Ochrony Uchodźców, „ochrona uzupełniająca” jest przyznawana „każdej osobie, której sytuacja nie spełnia definicji statusu uchodźcy, ale dla której istnieją poważne i udowodnione podstawy, by sądzić, że naraziłaby się na ryzyko w swoim kraju, doznała „poważnych obrażeń, takich jak kara śmierci, tortury lub „ poważne zagrożenie życia” z powodu „ zaistniałego konfliktu zbrojnego ”.

Mężczyzna posiadał, jak każda osoba objęta tym statusem, zezwolenie na pobyt tymczasowy na jeden rok z możliwością przedłużenia. Karta miała wygasnąć w 2020 r., co sugeruje, że została już przedłużona co najmniej raz, odkąd została uzyskana w 2018 r. Od ubiegłego roku nadal przebywał w ośrodku dla osób ubiegających się o azyl, chociaż jego status już na to nie pozwał, powiedział Didier Leschi, dyrektor Urzędu Ochrony Uchodźców.

Ze względu na brak elementów pozwalających bezpośrednio powiązać ten atak z zamachem terrorystycznym, krajowa prokuratura antyterrorystyczna, nie podjęła śledztwa.

France Info
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY