REKLAMA

Amerykanie składają obietnice zniesienia wiz oraz większej militarnej obecności w Polsce

REKLAMA

Dzisiaj trwa wizyta Wiceprezydenta USA Mike Pence’a w Polsce, który przybył do nas w zastępstwie za Prezydenta Donalda Trumpa. Podczas konferencji prasowej z udziałem polskiego Prezydenta Andrzeja Dudy, ogłosił, że Amerykanie zgodzą się na zniesienie wiz, już niedługo. Wskaźnik odrzuconych próśb musi wynieść 3%. Poinformował także o planach większej obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce.

Po wczorajszych obchodach 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, podczas której wzięli udział prezydenci, premierzy oraz wysocy urzędnicy z różnych państw, w tym Wiceprezydent USA Mike Pence – zatrzymał się on na dłużej u nas z oficjalną wizytą.

Zastępuje on w tej kwestii Prezydenta USA Donalda Trumpa, który ze względu na zbliżający się huragan Dorian postanowił przełożyć swoją wizytę w naszym kraju.

Czytaj więcej: Ojciec Igora Stachowiaka składa apelację: „Syn został zamordowany na komisariacie”

Podczas konferencji prasowej z udziałem amerykańskiego urzędnika oraz Prezydenta RP – Mike Pence ogłosił, że Amerykanie są bliscy, aby znieś Polakom wizy do Stanów Zjednoczonych. Obecny procent odrzucanych próśb musi spaść do poziomu 3%, aby tak się stało. Ma to się wydarzyć, wkrótce – „Polska zbliża się do progu, który musi osiągnąć, żeby została włączona do ruchu bezwizowego” – powiedział. 

„Omawialiśmy wiele rzeczy w rozmowach z prezydentem Dudą. Mówiliśmy też o wadze niezawisłości sądów i rządów prawa. Jesteśmy wdzięczni prezydentowi Dudzie za jego oddanie na rzecz wzmocnienia rządów prawa w Polsce” – wspomniał Mike Pence.

Większa obecność amerykańskich wojsk w Polsce

Mike Pence zapowiedział, również podczas konferencji prasowej, iż Amerykanie zdolni są, aby zwiększyć obecność swoich żołnierzy w Polsce – „Zwiększamy obecność wojskową w Polsce z 4,5 tysiąca do 5,5 tysiąca żołnierzy” – zaznaczył przy tym, iż jest to sygnał bliskiego sojuszu z Polską.

Pochwalił również nasze rządy o to, że zadbały o wymagany przez NATO 2% próg PKB, na wydatki militarne – „Polska jest jednym z zaledwie 8 członków NATO, którzy wywiązują się z obowiązku przeznaczania 2 proc. PKB na obronność”.

„Mówiliśmy o udziale amerykańskim w modernizacji polskiej armii, o wzroście wydatków na obronność. Nie jest tajemnicą, że czeka nas w najbliższych latach zakup śmigłowców, które zastąpią te, których dotychczas używamy. USA produkują sprzęt, który jest w światowej czołówce. Mamy nadzieję, że amerykańskie firmy też przedstawią swoją ofertę” – wspomniał Prezydent Andrzej Duda.

tvn24.pl

REKLAMA

Komentarze