Grecja żąda reparacji wojennych. Będą działać dopóki nie uzyskają pozytywnej reakcji Niemiec

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Niemcy

Niemcy / Fot. Pixabay

Grecja kolejny raz porusza temat reparacji wojennych od Niemiec. Parlament uznał, że będą naciskać na Niemcy dopóki nie uzyskają ich pozytywnej reakcji.

W Grecji parlament zdecydował, że Ateny wystąpią oficjalnie z żądaniami reparacji od Niemiec za zniszczenia i zbrodnie dokonane w czasie II Wojny światowej. Grecka komisja ekspertów jest zdania, że wartość wynosi co najmniej 290 miliardów.

Greccy politycy nie chcieli wiązać tej kwestii z kryzysem finansowym, który przechodził kraj w ostatnich latach. Teraz po wygaśnięciu programów pomocowych, zdaniem premiera Grecji jest to odpowiedni moment by domagać się reparacji wojennych.

Żądania Aten obejmują również pożyczkę wymuszoną przez III Rzeszę oraz odszkodowania dla rodzin pomordowanych przez Niemców.W 1942 r. Centralny Bank Grecji musiał udzielić pożyczki w wysokości 476 miliardów marek na pokrycie kosztów związanych z okupacją kraju.

Niemiecki rząd przypomniał, że na mocy porozumienia z 1960 roku władze ówczesnej RFN wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 milionów zachodnioniemieckich marek.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY