Oczekiwania finansowe Ukraińców rosną. Nie chcą pracować za mniej niż 2500 zł

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Ukraińcy są coraz bardziej łapczywi. Prawie połowa chce zarabiać więcej niż w 2017 r, a praca za mniej niż 2,5 tys. zł już ich nie interesuje.

47 proc. Ukraińców szukających pracy w Polsce chce, by była ona dobrze płatna, ciekawa i u uczciwego pracodawcy. Wynika z badania zleconego przez Gdański Urząd Pracy, które przeprowadzili Pracodawcy Pomorza we współpracy z Grupą Progres.

Jeśli po przyjeździe do Polski podejmują pracę niezgodną z ich oczekiwaniami, to i tak często traktują ją jako chwilowe zajęcie, które umożliwi im start w naszym kraju. Ukraińcy chcą jednak, by był on jak najlepszy – dobrze płatny, a ich oczekiwania finansowe kolejny raz idą w górę.

Liczba Ukraińców chcących zarabiać więcej wzrosła aż o 34 proc.. Minimalne stawki już ich nie interesują.

Jak wynika z przeprowadzonego badania spory spadek (o 17 proc.) odnotowała grupa pracowników, których oczekiwania finansowe nie były wygórowane. Obecnie tylko 7 proc. jest gotowych pracować za kwotę niższą niż 2,5 tys. zł netto (24 proc. w 2017 r.).

Kolejnym progiem finansowym – wynagrodzenie od 2,5 tys. zł netto do 3 tys. zł. netto – zainteresowanych jest 38 proc. Ukraińców (34 proc. w 2017 r.). Już ponad połowa osób ze Wschodu (55 proc.) oczekuje zarobków powyżej 3 tys. zł netto (42 proc. w 2017 r.).

“Ukraińcy przy wyborze zajęcia kierują się przede wszystkim zarobkami, a ich oczekiwania finansowe rosną. Polscy pracodawcy muszą starć się coraz bardziej. Co może być wyzwaniem dla wielu firm. Te, których nie stać na gwarantowanie stawek oferowanych w dużych miastach, będą musiały konkurować z aglomeracyjnymi gigantami. W lepszej sytuacji są pracodawcy z chętnie wybieranych przez Ukraińców miast. Gdańsk, Poznań, Warszawa, Wrocław i Kraków. Jednak oni też muszą podnieść wynagrodzenia i biorąc pod uwagę wynik badań, oferować więcej niż 3 tys. zł netto.” – mówi Justyna Lach, Dyrektor ds. Rozwoju Projektów Międzynarodowych w Grupie Progres.

interia.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY