Drastyczny wzrost opłat sądowych! Już od środy zapłacimy krocie za pozew

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Już od środy wszystkich Polaków czeka ogromna podwyżka odpłat sądowych w sprawach cywilnych. Droższe będzie również zawezwanie do próby ugodowej, opłata od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku oraz w sprawie o rozwiązanie spółki.

Wszystko to efekt większej reformy postępowania cywilnego.

Zgodnie z projektem przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości, opłata będzie zależała od tego, w jakim przedziale mieści się kwota dochodzonego roszczenia. (…)

Nadal oznacza to jednak kilkukrotne podwyższenie kosztów dochodzenia roszczeń majątkowych, co będzie miało istotne znaczenie zarówno dla przedsiębiorców jak i konsumentów, zmuszonych do dochodzenia roszczeń na drodze sądowej – podaje branżowy serwis infor.pl.

– Przykładowo więc przedsiębiorca dochodzący zapłaty zaległej faktury na kwotę 5000 zł, zamiast 100 zł. poniesie opłatę czterokrotnie wyższą. Jeżeli zaś roszczenie wynosić będzie 20 000 zł. opłata wynosiła będzie zamiast 300 aż 1000 zł – wyjaśniają eksperci.

Wrosną też zawezwanie do próby ugodowej. Obecnie w takim wypadku opłata wynosi 40 zł, a w sprawach o wartości powyżej 10 tys. – 300 zł. Nowa ustawa określa, że będzie ona wynosić jedną czwartą opłaty od pozwu. Gdy spór będzie dotyczył milionów złotych, to zamiast ugody kosztującej 300 zł, cena podskoczy do kilkudziesięciu tysięcy złotych!

Dla przedsiębiorców ważną informacją jest też podwyżka opłaty od pozwu w sprawie o rozwiązanie spółki lub wyłączenie wspólnika ze spółki. Dotychczas opłata wynosiła 2 tys. zł – po zmianach wyniesie 5 tys. zł.

se.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY