Mężczyźni gorzej traktowani od kobiet w kwestii przeliczania emerytury

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ AFP, Fot: Uwe Zucchi

Mężczyźni nie mają możliwości przeliczenia emerytury po emeryturze na takich samych zasadach jak kobiety z rocznika 1953. Problem powinien zbadać Trybunał Konstytucyjny.

Wedle konstytucji kobieta i mężczyzna mają równe prawa do zabezpieczenia społecznego. Ale żeby nie było tak prosto, ustawodawca wprowadził liczne wyjątki od tej zasady, co może powodować niekiedy poczucie niesprawiedliwości. 

W przypadku mężczyzn, którzy co prawda mieli możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, ale teraz nie mogą skorzystać z wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Przeznaczone jest to wyłącznie dla kobiet urodzonych w 1953 r.

Kobiety urodzone w latach 1949–1953 w 1998 r. zostały poinformowane przez ustawodawcę, że mogą odejść na wcześniejszą emeryturę. Następnie na powszechną, bez umniejszenia podstawy do jej wyliczenia. 

“Jestem w takiej samej sytuacji jak panie wskazane w wyroku trybunału.” – mówi Marian Bryś, który także złożył wniosek do ZUS o przeliczenie emerytury po emeryturze.

“Jako nauczyciel miałem prawo do emerytury bez względu na wiek. I z niego skorzystałem, ale gdybym wiedział o tym, że ZUS odliczy mi wypłacone świadczenia, to nie wiem, czy podjąłbym taką decyzję.” – dodaje.

ZUS odmówił jednak mężczyźnie przeliczenia świadczenia. Jak mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy zakładu, obecnie brakuje do tego podstawy prawnej.

“Wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczy kobiet z rocznika 1953.” – podkreśla Wojciech Andrusiewicz.

“Jedno jest pewne. Obecnie panujący bałagan w przepisach emerytalnych wcześniej czy później będzie musiał być uporządkowany.” – podkreśla Andrzej Radzisław, radca prawny.

Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan, nie ma najmniejszych wątpliwości. Jedynym sposobem na rozwiązanie problemów emerytalnych jest zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. I to możliwie jak najszybciej.

“Skoro nasze życie wydłuża się co 5 lat o kolejny rok, wiek emerytalny powinien być również podwyższany. Jednocześnie powinien być wydłużany staż pracy niezbędny do uzyskania minimalnej emerytury gwarantowanej przez państwo.” – podsumowuje Mordasewicz.

forsal

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY