ZUS masowo kontroluje zwolnienia lekarskie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Na Podkarpaciu 433 osobom cofnięto zasiłki chorobowe na łączną kwotę 602,5 tys. zł. Przeprowadzone zostały kontrole orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

Na ich skutek 721 osób zostało uznanych za zdolne do pracy. Cofnięto im zasiłki chorobowe na łączną kwotę 286 tys. zł.

“Wypłata zasiłków chorobowych na prawie 900 tys. zł zakwestionowana została wskutek kontroli zwolnień w województwie podkarpackim w pierwszym półroczu roku.” – informuje regionalny rzecznik ZUS Wojciech Dyląg.

Zgodnie z ustawowymi uprawnieniami, ZUS prowadzi kontrole pod kątem prawidłowości orzekania o niezdolności do pracy oraz prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich.

“Lekarze orzecznicy ZUS weryfikują w trakcie badania, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora. Jeżeli uznają daną osobę za zdrową, skracają okres obowiązywania zwolnienia. W takim przypadku dzień badania przez lekarza orzecznika jest ostatnim dniem niezdolności.” – wyjaśnia Dyląg.

Dyląg zaznaczył, że kontrola taka polega na sprawdzeniu, czy chory przebywający na zwolnieniu wykorzystuje to zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem. 

Czy np. nie pracuje zawodowo i nie wykonuje innych prac, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia. Zasiłek chorobowy nie przysługuje za cały okres objęty zwolnieniem lekarskim. Co więcej, cofnięty zostanie, kiedy stwierdzono wykonywanie przez pracownika pracy zarobkowej lub wykorzystywanie tego zwolnienia niezgodnie z jego celem.

W pierwszym półroczu 2019 roku kontrolerzy ZUS w skali całego kraju sprawdzili 324 tysiące osób na zwolnieniach lekarskich. W ich wyniku wstrzymano wypłatę 21,1 tys. zasiłków chorobowych na kwotę blisko 19,2 mln złotych.

regiony.tvp.info

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY