Więcej obcych wojsk w Polsce? Mosbacher chce przenieść amerykańskich żołnierzy z innych krajów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Mosbacher kolejny raz zabrała głos ws. obronności Polski. Tym razem chce, żeby więcej obcych wojsk stacjonowało w naszym kraju. Zaproponowała, aby przenieść amerykańskich żołnierzy z innych krajów.

“W przeciwieństwie do Niemiec, Polska wypełnia zobowiązanie do wydatkowania 2% PKB na rzecz NATO. Chętnie byśmy powitali w Polsce amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech” – oznajmiła Mosbacher na portalu społecznościowym Twitter.

Ambasador USA nie pierwszy chce chce ingerować w wewnętrzne sprawy Polski. Od dawna promuje pomysł powstania Fortu Trump w naszym kraju. Przypominamy, że pododdziały amerykańskie zaczęły stacjonować w Polsce w 2012 r. w ramach tzw. Aviation Detachment. Do tej pory mamy w Polsce 1100 żołnierzy z wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO, której trzon stanowią jednak wojska USA. Oddział stacjonuje w Bemowie Piskim i współpracuje z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.

W Polsce ma być około 3 tysięcy obcych żołnierzy. Jeszcze pod koniec listopada Błaszczak zapowiadał, że baza wojsk USA powstanie “bez żadnej wątpliwości”. Szef MON już w marcu przyznał, że wszystko wskazuje na to, iż w Polsce będzie więcej wojsk USA. Miał rozmawiać o tym z amerykańskim sekretarzem obrony.

Co to oznacza dla Polski? Między innymi stworzenia na naszym terenie stałych ośrodków szkoleniowych dla Amerykanów, a także rozmieszczenie na “zasadzie kontynuowanej rotacyjnej obecności opartej na stałej infrastrukturze” jednej brygady amerykańskich sił lądowych.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY