Rekordowa kara od UOKiK-u za mylące promocje na pokazach dla seniorów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył prawie 4 mln zł kary na spółkę Exito sprzedającą na pokazach urządzenia medyczne i AGD.

Według regulatora firma wprowadzała w błąd głównie starsze osoby, zachęcając je fikcyjnymi loteriami i promocjami cenowymi.

Postępowanie dotyczące Exito zostało podjęte przez UOKiK w maju ub.r. na podstawie wielu otrzymanych skarg.

Firma kieruje swoje produkty głównie do osób starszych.

W trakcie postępowania UOKiK wykrył szereg naruszeń, których dopuszcza się Exito. Firma w zaproszeniach zapewnia, że każdy gość w czasie pokazu otrzyma prezent, odbędzie się też losowanie nagród.

Tymczasem tak naprawdę upominki się odpłatne – pracownicy proponują konsumentom umowy ich kupna.

Co więcej, w materiałach marketingowych widnieje, że oferta jest wyjątkową okazją, bo przy zakupie można zaoszczędzić nawet kilkanaście tys. zł.

“Tymczasem koszt zestawów jest sztucznie zawyżany, a ceny sprzed promocji nigdy nie istniały. Tymi wszystkimi zabiegami Exito chce namówić konsumentów do tego, żeby kupowali kosztowne produkty.” – informuje komunikat UOKiK-u.

Firma twierdzi też, że konsumenci nie mogą zrezygnować z zakupów, ponieważ kupili produkty z promocji lub wyroby medyczne.

UOKiK podkreśla, że to wbrew prawu – zgodnie z przepisami każda osoba, która zawiera umowę na prezentacji, może odstąpić od zakupu w ciągu 14 dni.

UOKiK nałożył na Exito 3,93 mln zł kary. Nakazał też spółce w rygorze natychmiastowej wykonalności, żeby zaprzestała tych praktyk, oraz przesłała swoim klientom listy z informacją o tej decyzji regulatora.

Decyzja nie jest prawomocna, Exito w ciągu 30 dni od jej odbioru może odwołać się do sądu.

wirtualnemedia

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY