Planujesz wyjazd za granicę? Będziesz musiał to zgłosić w urzędzie

Dodano   0  
  Loading

/ fot. pixabay.com

Polskie prawo nie przestaje zaskakiwać. Powstało rozporządzenie, które nakłada obowiązek na obywateli rejestracji wyjazdu zagranicznego dłuższego niż 6 miesięcy.

Jeśli wybieramy się za granicę na dłużej niż 6 miesięcy, obowiązkowo musimy to zgłosić do swojego urzędu gminy lub miasta.

Wymaga tego specjalna ustawa.

Można też powiadomić o tym online na stronie obywatel.gov.pl. Nieważne, czy jedzie się do Ameryki, czy do unijnego kraju – dotyczy to każdego wyjazdu za granice Polski.

Poza wszystkimi danymi, musimy również określić przewidywany czas pobytu za granicą, zawiadomić o dokładnej dacie wyjazdu i planowanego powrotu.

Ponadto należy podać nazwę kraju, do którego wyjeżdżamy i nazwisko swojego pełnomocnika (jeśli jest ustanowiony). Jeśli dokonujemy deklaracji online, musimy tradycyjnie podać też swój adres e-mail.

To nie koniec – po powrocie do kraju, trzeba zgłosić jeszcze ostateczną datę przyjazdu do Polski.

“Taki obowiązek nakłada na nas ustawa o ewidencji ludności.” – tłumaczą w resorcie. 

Pamiętaj, aby wyjazd zgłosić najpóźniej w dniu opuszczenia Polski. W związku z koniecznością podania faktycznej daty powrotu do Ojczyzny, musisz ponownie przyjść do urzędu po swoim powrocie. Informacja o wyjeździe zostaje zapisana w informatycznej bazie PESEL.

olkusz.dlawas.info

Dodano w Brak kategorii

POLECAMY