Polska wśród 10 najtrudniejszych do prowadzenia biznesu państw w Europie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Polska znalazła się na 10. miejscu w Europie wśród państw posiadających najbardziej złożone przepisy regulujące prowadzenie biznesu.

Bo jak wiadomo w Polsce to przedsiębiorca jest utrapieniem urzędów, a rząd to ostatni organ pomocniczy dla zaczynających biznes Polaków.

“Firmy z zagranicy chcące rozpocząć działalność w Polsce spotykają się z dużym wyzwaniem. Wszystkie dokumenty korporacyjne muszą być wypełnione w języku polskim. Założenie firmy w przypadku podmiotów, których spółki-matki zlokalizowane są poza Polską może trwać bardzo długo. Takie czynniki powodują, że tak istotny rynek europejski jak Polska ma wysokie bariery wejścia. Z kolei zmusza to inwestorów do bliskiej współpracy z lokalnymi partnerami, poruszającymi się swobodnie w zakresie krajowych regulacji.” – mówi dyrektor operacyjna TMF Group w Polsce Dagmara Witt-Kuczyńska.

Polska znalazła się na 21. miejscu na świecie pod kątem złożoności środowiska biznesowego. Oznacza to, że w Polsce można prowadzić firmę łatwiej niż na Słowacji i w Niemczech, ale trudniej niż w Czechach czy w Rosji. 

“Stosunkowo wysokie miejsce Polski w rankingu oznaczające złożone warunki do prowadzenia biznesu wynika z często zmieniających się przepisów prawa. Relatywnie trudnego dla inwestora zza granicy procesu zakładania firmy. A także wyjątkowo uciążliwych wymogów administracyjnych w obszarze sekretariatu korporacyjnego.” – podaje raport “Global Business Complexity Index” opracowany przez TMF Group.

Gdzie najłatwiej, a gdzie najtrudniej założyć biznes?

Najłatwiej obecnie założyć i prowadzić firmę na Kajmanach, Curaçao, na wyspie Jersey i w Tajlandii. Wśród lokalizacji o warunkach najbardziej wymagających dla biznesu na pierwszym miejscu znalazła się Grecja, a za nią Indonezja, Brazylia i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

“Zrozumienie jak prowadzenie biznesu w danej lokalizacji może być skomplikowane jest kluczowe, szczególnie wtedy, gdy planuje się ekspansję zagraniczną. Każda jurysdykcja na świecie różni się pod względem sposobu prowadzenia księgowości i rozliczania podatków. Ale też naliczania wynagrodzeń dla pracowników i prowadzenia innych spraw związanych z ich zatrudnieniem. Analiza i rozeznanie się w tych zawiłościach pozwala firmom uniknąć problemów i skupić się na swojej podstawowej działalności.” – powiedział dyrektor TMF Group.

forsal.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY