Księża z Bochni o żebraniu pod Bazyliką: Nie wspierać lenistwa

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

The Adam Mickiewicz Monument (Pomnik Adama Mickiewicza), foreground, memorializing a Polish Romantic poet, and St Mary's Basilica (Kościół Mariacki), background, in Krakow's Market Square / fot. commons.wikimedia.org

Duchowni z parafii Św. Mikołaja w Bochni apelowali podczas niedzielnych nabożeństw, aby wierni uważali na osoby żebrzące nieopodal świątyni.

“W związku z nasilającym się w ostatnim czasie procederem nachalnego żebractwa w naszej Bazylice, apelujemy o czujność i roztropność.” – przekazano odczytując ogłoszenia parafialne.

“Jak w każdej gminie, mieście i parafii – również u nas funkcjonuje system pomocy zarówno systemowej, jak i doraźnej.” – zwracają uwagę duchowni.

Zaznaczają tym samym, że wspomniane osoby „mimo konkretnej propozycji z naszej strony – nie korzystają z niej”.

“Dlatego pragnących pomagać zachęcamy, aby czynili to roztropnie i nie wspierali lenistwa czy niemoralności.” – podsumowują księża.

Wedle polskiego prawa żebranie przez osobę, która ma środki do życia lub jest zdolna do pracy, a także żebranie w sposób oszukańczy lub natarczywy, to wykroczenie.

Sposób oszukańczy to wprowadzanie w błąd przechodniów w celu wzbudzenia w nich litości. Zabiegi te mogą polegać na żebraniu w grupie dzieci, udawaniu kalectwa, umieszczaniu fałszywej informacji o ciężkim stanie zdrowia.

bochnianin.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY