Sługa Narodu deklasuje rywali w wyborach parlamentarnych na Ukrainie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski / Fot. Youtube

Na Ukrainie odbyły się w tą Niedzielę przedterminowe wybory parlamentarne. Sługa Narodu deklasuje rywali uzyskując ponad 43 procent głosów. Partia nowo wybranego Prezydenta Wołodomyra Zełenskiego zdobyła 30% przewagę nad drugą partią Opozycyjna Platforma.

W badaniach exit-polls Sługa Narodu Prezydenta Wołodomyra Zełenskiego uzyskała 43,9 procent głosów wyborców w przedterminowych wyborach do ukraińskiego parlamentu.

Na drugim miejscu znalazła się prorosyjska partia Opozycyjna Platforma – Za Życie z wynikiem 11,5 %. Z kolei trzecią pozycję uzyskała partia byłego Prezydenta Petra Poroszenki Europejska Solidarność. Zdobyła ona 8,9 procent głosów.

Czytaj więcej: Sejm uchwalił zmiany dot. obowiązkowego split payment i nowej matrycy VAT

Czwarte miejsce zajęła Batkiwszczyzna byłej Premier Ukrainy Julii Tymoszenko z wynikiem 7,6 procent. Na piątym i ostatnim dające miejsce w parlamencie miejscu stanęła partia Głos, znanego muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka z wynikiem 6,3 procent głosów.

Do ukraińskiego parlamentu nie dostały się pozostałe ugrupowanie biorące udział w wyborach. Nie uzyskały potrzebnego 5% progu wyborczego. Powyborczy sondaż wykonały wspólnie: fundacja Demokratyczna Inicjatywa, Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii i Centrum Razumkowa.

Podział mandatów oraz zaproszenie do koalicji od Prezydenta

Sługa Narodu może liczyć na 125 mandatów w parlamencie. Opozycyjna Platforma – Za Życie z kolei 35 miejsc, natomiast Europejska Solidarność uzyskała 25 mandatów. Głos z 18 mandatami zamyka listę.

W wyborach parlamentarnych nie brały okupowane przez prorosyjskich żołnierzy wschodnie tereny Ukrainy, czyli Krym -anektowany przez Rosję oraz część Donbasu oraz inne wschodnie ziemie.

Do rządu koalicyjnego został zaproszony przez Prezydenta Wołodomyra Zełenskiego partia Głos – “Występowaliśmy z propozycjami dla pana Wakarczuka jeszcze na początku mojej kampanii prezydenckiej. Nie możemy więcej nalegać; mamy wyższe notowania od Głosu, jednak zapraszamy pana Wakarczuka na rozmowy” – powiedział podczas konferencji prasowej umiejscowionej w sztabie wyborczym Sługi Narodu.

Prezydent podkreśla, że na stanowisku Premiera widzi osobę zdolną ekonomicznie oraz podziękował wyborcom za oddanie głosów na jego ugrupowanie.

“Nasze główne priorytety są takie, jak każdego Ukraińca. Jest to zakończenie wojny, uwolnienie naszych jeńców i zwycięstwo nad korupcją” – zaznaczył Prezydent Ukrainy.

Centralna Komisja Wyborcza ma czas do 5 sierpnia na podliczenie głosów we wszystkich okręgach wyborczych. Dotychczas podliczono karty z 51 okręgów z 199. Frekwencja wyniosła 49,3 procent.

interia

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY