Który kraj UE wydaje najwięcej zezwoleń na pobyt? Wskazówka: to nie Niemcy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
migracja

/ Urząd do Spraw Cudzoziemców, fot. youtube.com

Ponad trzy miliony zezwoleń na pobyt zostały przyznane przez państwa członkowskie Unii Europejskiej w 2017 r.. Dane z oficjalnej agencji statystycznej zostały ujawnione w poniedziałek.

Pierwsze zezwolenie na pobyt wydane przez państwo członkowskie UE pozwala obywatelom państw spoza Unii na pobyt na swoim terytorium przez co najmniej 3 miesiące.

Polska była głównym krajem, który udzielił takich zezwoleń, zgodnie z danymi Eurostatu, z liczbą 683,228 czyli 21,7% całości wszystkich wydanych zgód.

Za nim uplasowały się Niemcy (545 446 lub 17%) i Wielka Brytania (517 000 lub 16,4%).

Największą część zezwoleń na pobyt otrzymały osoby z Ukrainy. Otrzymały je aż prawie 662 000 osób (21%). Zdecydowana większość – 88% – otrzymała zezwolenia z Polski.

Według Międzynarodowej Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Migracji Ukraina „jest jednym z najbardziej dotkniętych migracją krajów w Europie”.

Szacuje się, że populacja kraju liczy 20 milionów ludzi, a 1,36 miliona jest wewnętrznie przesiedlonych z powodu przedłużającego się konfliktu we wschodnich regionach, który trwa od 2014 roku.

Kolejni byli obywatele Syrii i Chin, w sumie odpowiednio 7% i 6% wszystkich zezwoleń.

Niemcy były głównym portem dla obywateli Syrii, z których 63% zezwoleń wydano stamtąd.

Tymczasem Wielka Brytania wydała około połowy pierwszych zezwoleń na pobyt udzielonych osobom z Chin, Stanów Zjednoczonych i Indii.

euronews.com / twitter.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY