Eksperci alarmują. Coraz więcej Polaków popełnia samobójstwo

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W wyniku samobójstwa z życiem żegna się więcej osób, niż ginie w wypadkach. Eksperci chcą programu do zapobiegania tym tragediom.

Konflikty rodzinne to główny powód samobójstw w Polsce.

Nieporozumienia rodzinne to główna przyczyna działań desperatów. I choć samobójstw jest mniej niż kilka lat temu, to skala wciąż jest alarmująca.

Zwłaszcza że rośnie liczba prób samobójczych, z których ofiary wychodzą okaleczone – fizycznie i psychicznie.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w ubiegłym roku z własnej woli rozstały się z życiem 5182 osoby – o 94 mniej niż rok wcześniej.

To oznacza, że w wyniku samobójstwa zginęło więcej osób niż w wypadkach drogowych (tu było 2,8 tys. zabitych). Najwięcej samobójstw było w Warszawie i na Mazowszu – 769, na Śląsku – 596, i kolejno na Dolnym Śląsku i w województwie łódzkim – 427 oraz 391.

Blisko 100 desperatów rzuciło się pod rozpędzony pojazd.

Samobójcy to ludzie w sile wieku (głównie mężczyźni). W ubiegłym roku na życie skutecznie targnęło się blisko 1,4 tys. osób od 30 do 44 lat. Wielu to 55–59-latki (603, o 52 więcej niż rok wcześniej). Zabiło się też blisko 100 nastolatków.

Częsty powód – konflikty rodzinne – jest zwykle spotęgowany np. przez alkohol czy depresję. Rzadziej za tragedią krył się zawód miłosny i złe warunki ekonomiczne.

Apogeum samobójstw ostatnich lat przypada na 2014 r., kiedy życie odebrało sobie ponad 6,1 tys. osób. Ale niepokoi fakt, że przy spadku samobójstw zakończonych zgonem więcej osób podejmuje próby samobójcze. W 2014 r. usiłowało się zabić 9,9 tys. osób, w roku minionym 11,1 tys.

“Mszczą się błędy wychowawcze, cieplarniane wychowanie ludzi bez zasad moralnych. Kiedy pojawiają się dojrzale problemy, niektórzy sobie z nimi nie radzą. Zwłaszcza jeśli dochodzi alkohol, narkotyki.” – uważa dr Jerzy Pobocha.

rp.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY