W Kanadzie usunięto krzyż z sali obrad

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. wazne-sprawy.pl

Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna w Kanadzie z sali obrad Zgromadzenia Parlamentarnego w Quebecku usunięto krzyż. Tamtejsze władze postanowiły w marcu przyjąć dokument o świeckim ustroju państwa.

W marcu w Kanadzie zdecydowano przyjąć ustawę o świeckości państwa. Głównym zamysłem tego dokumentu było uporanie się z problemem muzułmańskim kobiecym nakryć głowy – tzw. burki.

Czytaj więcej: Dlaczego PSL nie idzie razem z KO do Sejmu? Poszło o byłych posłów Platformy

Oprócz noszenia burek, zakazano także innych symboli religijnych. Niektórzy pracownicy państwowi m.in. lekarze, sędziowie, policjanci, adwokaci czy nauczyciele nie mogą ich nosić.

Nowe prawo nie przewiduje wycofania się państwa z finansowania kościelnego szkolnictwa. Krzyż usunięty z sali obrad zgromadzenia parlamentarnego prowincji Quebeck został zamieszczony w specjalnej gablocie wystawowej jako element muzealny.

Kanadyjscy biskupi wskazywali na zagrożenia jakie niesie ze sobą wprowadzone prawo. Ich zdaniem zakaz noszenia symboli religijnych nie obniży niepokojów społecznych, wręcz przeciwnie może zachęcać do nietolerancji i lęku.

KAI/Interia

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY