Lubelszczyzna: Za dwa lata w lasach zostaną umieszczone żubry

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Lasy Państwowe informują o podjętych pracach przygotowawczych w Nadleśnictwie Janów Lubelski, gdzie za dwa lata zostaną umieszczone żubry. Lubelszczyzna będzie mogła się pochwalić ochroną tego gatunku zwierząt. Żubry będą miały wydzielone ponad 50 hektarów lasów i łąk.

Lubelszczyzna ma powitać za dwa lata około 40 objętych ochroną żubrów. Zostanie im wydzielone 32 hektary polan śródleśnych, łąk i pastwisk. Nadleśnictwo wykasza również 20 hektarów łąk.

“Mamy nadzieję, że żubry znajdą swoje miejsce w tutejszych ostępach i zadomowią się zarówno w środowisku, jak i w naszej kulturze” – powiedział Waldemar Kuśmierczyk z Nadleśnictwa Janów Lubelski.

Czytaj więcej: Vincent Lambert po dziewięciu dniach zagładzania zmarł dzisiaj rano

Początkowo żubry przez kilka tygodni będą przebywały w zagrodzie aklimatyzacyjnej. Po upływie tego czasu zostaną wypuszczone na wolność, gdzie przez dużą część roku same będą zdobywały pokarm.

O rozpoczęciu prac w lasach Nadleśnictwa Janowa Lubelskiego poinformowała na Twitterze Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych – “Będzie można spotkać żubry na Lubelszczyźnie. #NadleśnictwoJanówLubelski już przygotowuje się do przyjęcia pierwszych żubrów – wykasza łąki, odtworzyło też ponad 32 ha śródleśnych polan, łąk i pastwisk”.

Nadleśnictwo przystąpiło do programu “Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”. Nadrzędnym celem tego programu jest zadbanie o dobrostan populacji żubra, dlatego nieustannie monitoruje się ich stan zdrowotny i liczebność gatunku. Utrzymywana jest także baza pokarmowa wolnej populacji.

Ważnym czynnikiem do realizacji programu była presja ze strony turystów. W tym celu remontuje się infrastrukturę turystyczną, budowane są nowe zagrody oraz ścieżki edukacyjne. Zostanie uruchomiona także wieżyczka do obserwacji.

Dzięki podjętej modernizacji, turyści będą mogli zobaczyć i sfotografować zwierzęta. Natomiast z tabliczek informacyjnych i edukacyjnych, uzupełnią oni wiedzę na temat żubrów m.in. o ich biologii, historii i konieczności ochrony.

lasy.gov.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY