Irańczycy ufają bardziej kryptowalucie niż rialowi irańskiemu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Pixabay.com

Portal informacyjny Al-Fars zawiadomił, iż Irańczycy coraz chętniej sięgają po bitcoiny. Tracą zaufanie do własnej waluty jakim jest Rial irański. Taka sytuacja utrudnia Stanom Zjednoczonym odcięcie Iranowi dostępu do rynku krypto-walutowego.

Narastająca inflacja w Iranie staje się coraz bardziej uciążliwa dla obywateli tego kraju. Irańczycy coraz więcej inwestują w bitcoiny, a taka sytuacja niepokoi Stany Zjednoczone i irański rząd. Waszyngton widzi w krypto-walutach zagrożenie w postaci omijania sankcji przez Teheran.

Zobacz także: Chorwacja wejdzie do strefy euro

Administracja irańska, której taka sytuacja również się nie podoba skonfiskowała w ubiegłym miesiącu ponad tysiąc maszyn wydobywające krypto-waluty.

Irańczycy jednak nie zrażają się takimi działaniami rządu i dalej masowo organizują kopalnie posługując się nawet meczetami. Ministerstwo Energii informuje, że takie wydobywanie bitcoinów wiążę się ze sporym zużyciem energii elektrycznej. Iran dopłaca nawet do miliarda dolarów rocznie.

Wraz z początkiem bieżącego roku irański bank centralny ogłosił plany wypuszczenia do krajowego obrotu własną kryptowalutę – PayMon. Przy pracach projektowych pomagać mają rosyjscy eksperci.

onet

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY