Wybierasz się do Chin? Uważaj! Chińska straż graniczna instaluje programy szpiegujące w telefonach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Chiny instalują oprogramowanie szpiegujące w telefonach przybywających do nich turystów. Rzecz ma miejsce w regionie Xinjiang, który każdego roku odwiedza ok. 100 milionów zagranicznych gości.

Na obszarze tym chińskie władze prowadzą intensywny nadzór nad muzułmańską mniejszością etniczną.

Funkcjonariusze graniczni wymagają, aby turyści przed przekroczeniem granicy przekazywali im telefony wraz z kodami dostępu. iPhone’y są podłączane do czytnika komputera, który skanuje ich zawartość. Na telefonach z systemem Android instalowana jest aplikacja monitorująca o nazwie BXAQ lub Fēng cǎi zaprojektowana przez chińską firmę.

W rezultacie gromadzi ona kontakty telefoniczne, wiadomości SMS, historię połączeń, a następnie przesyła te dane na serwer w postaci raportów.

Elektroniczny szpieg przeszukuje telefon pod kątem materiałów uznawanych przez Chiny za problematyczne. Na czarnej liście są terminy związane z islamistycznym ekstremizmem oraz inne treści. Od fragmentów Koranu i informacji o poście w Ramadanie przez podręczniki obsługi broni po przekaz Dalajlamy.

Proceder ujawniono w ramach śledztwa brytyjskiego dziennika The Guardianwe współpracy z magazynem Süddeutsche Zeitung i New York Times.

Spyware powinien zostać odinstalowany po zakończeniu sprawdzania telefonu, jednak bywa, że tak się nie dzieje. W niektórych przypadkach turyści zauważyli w swoich telefonach ikonkę aplikacji Fēng cǎi na długo po podróży.

Co więcej, nie jest jasne, gdzie trafiają pobrane informacje i jak długo są przechowywane. Niektóre doniesienia sugerują, że danych używa się do śledzenia właścicieli telefonów na dalszym etapie podróży. Inwigilowani turyści podkreślają, że na żadnym etapie kontroli telefonów nie uprzedzono ich, że są pobierane jakiekolwiek informacje.

Oczywiście, władze Chin odmawiają udzielenia komentarza na ten temat.

PC Format

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY