Kapitan statku Sea Watch 3 aresztowana – wpłynęła do portu bez pozwolenia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. dziennikzwiazkowy.pl

Carola Rockete została aresztowana przez włoską policję. Kapitan statku Sea Watch 3 wpłynęła do portu na Lampedusie bez zezwolenia od włoskiego rządu. Na pokładzie znajdowało się 40 nielegalnych imigrantów. Grozi jej do 10 lat więzienia.

W nocy, tuż godzinie 1:00 do portu na Lampedusie wpłynął bez zezwolenia statek z 40 nielegalnymi imigrantami. Włoska policja aresztowała kapitan Sea Watch 3.

Czytaj więcej: Statek z migrantami czeka na zgodę, by wpłynąć do Włoch. Władze: to prowokacja

Tuż przed wpłynięciem za pomocą konta na Twitterze organizacja Sea Watch International poinformowała o decyzji kapitan Carole Rackete – “Dosyć! W tym momencie Sea Watch 3 wpływa do portu na Lampedusie. Minęło prawie 60 godzin, odkąd ogłosiliśmy stan kryzysowy”.

“Nikt nie posłuchał. Nikt nie wziął na siebie odpowiedzialności. Po raz kolejny do nas, do kapitan Caroli Rackete i jej załogi należy zadanie zawiezienia 40 ludzi w bezpieczne miejsce” – pisali dalej.

Areszt niesfornej kapitan

Pomimo zakazu wydanego przez włoski rząd Sea Watch wpłynął do portu. Wicepremier Matteo Salvini prowadzi politykę zamkniętych portów dla handlarzy ludźmi, którzy ściągają nielegalnie do Europy tysiące nielegalnych imigrantów.

Szef resortu wewnętrznego wzywał Unię Europejską do reakcji. Chciał rozlokować imigrantów ze statku po innych krajach europejskich. Zarzuca jej również przyzwolenie na działanie grup przestępczych, handlujących ludźmi.

Statek próbowała zatrzymać łódź patrolowa włoskiej Gwardii Finansowej, lecz wycofała się później z dalszych prób.

Przy aplauzie i gwizdach Sea Watch zacumował w porcie na Lampedusie, jej burmistrz zaapelowała, aby Gwardia Finansowa aresztowała wszystkich imigrantów – “To hańba. Tutaj nie można przypłynąć i robić tego, co się chce, nie przybywajcie na naszą wyspę. Pozwólcie zejść uchodźcom z pokładu i aresztujcie wszystkich” – mówiła Angela Maraventanto.

Po zatrzymaniu się statku na jego pokład weszli funkcjonariusze Gwardii Finansowej i natychmiast aresztowali kapitan Carole Rackete. Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. Zatrzymanej grozi do 10 lat więzienia za złamanie kodeksu morskiego; stawianie oporu i użycie przemocy wobec statku wojskowego.

onet

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY