Abe i Xi uzgodnili współpracę na rzecz wolnego handlu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. pixabay.com / CC

Premier Japonii Shinzo Abe i prezydent Chin Xi Jinping uzgodnili w czwartek współpracę na rzecz „wolnego i uczciwego handlu” i zapowiedzieli „regularną i bliską” komunikację między obu krajami, co agencja Kyodo ocenia jako znak poprawy dwustronnych relacji.

Na spotkaniu w Osace przed rozpoczynającym się tam w piątek szczytem grupy G20 Abe i Xi przeprowadzili „bardzo szczerą wymianę” zdań, m.in. na temat kwestii spornych między Chinami a USA – poinformował zastępca sekretarza japońskiego rządu Yasutoshi Nishimura.

„Obaj przywódcy zgodzili się co do rozwoju wolnego i uczciwego systemu handlowego” – powiedział Nishimura na konferencji prasowej.

Uwagę obserwatorów przykuwa zapowiedziane na sobotę spotkanie przywódcy Chin z prezydentem USA Donaldem Trumpem, które wzbudza nadzieje na wznowienie negocjacji w sprawie toczonej od blisko roku wojny handlowej między tymi dwiema największymi gospodarkami świata.

Agencja Reutera przypomina, że zarówno Chiny, jak i Japonia uwikłane są w spory handlowe z USA, podczas gdy prezydent tego kraju Donald Trump grozi partnerom handlowym, aby zmienić warunki współpracy gospodarczej, które jego zdaniem są nieuczciwe wobec Stanów Zjednoczonych.

Abe i Xi uzgodnili, że będą w dalszym ciągu współpracować na rzecz zawierania wielostronnych umów handlowych, w tym Wszechstronnego Regionalnego Partnerstwa Gospodarczego (RCEP) i trójstronnej umowy o wolnym handlu między Japonią, Chinami i Koreą Płd – powiedział Nishimura.

W czasie rozmów Xi pozytywnie odniósł się do wystosowanego przez Abego zaproszenia do Japonii.

„To dobry pomysł, abym odwiedził Japonię wiosną przyszłego roku” – powiedział chiński prezydent w odpowiedzi na propozycję premiera Japonii, by odwiedził on jego kraj, „gdy zakwitną wiśnie”.

Abe powiedział Xi, że Japonia jest skłonna współpracować z Chinami, by przenieść wzajemne stosunki w „nowy wymiar”. Dodał, że obecnie „całkowicie powróciły one na normalny tor” – podała agencja Kyodo.

Według tej agencji Xi poprosił Abego o współpracę przeciwko protekcjonizmowi handlowemu, prawdopodobnie odnosząc się w ten sposób do polityki „Ameryka przede wszystkim” realizowanej przez Trumpa. W odpowiedzi Abe wezwał jednak Xi, aby skorygował działania, które USA oceniają jako nieuczciwe praktyki handlowe, w tym domniemaną kradzież własności intelektualnej i technologii przez chińskie firmy – podała japońska agencja.

Japoński premier poprosił również prezydenta Chin, aby podjął środki na rzecz ochrony praw człowieka, oraz oświadczył, że Japonia popiera „otwarty i wolny” Hongkong w ramach mechanizmu „jeden kraj, dwa systemy” – pisze Kyodo. Odniósł się w ten sposób do masowych demonstracji w Hongkongu przeciwko nowelizacji prawa ekstradycyjnego, która umożliwiłaby m.in. przekazywanie podejrzanych do Chin kontynentalnych.

Poprzednia wizyta przywódcy Chin w Japonii miała miejsce w 2010 roku, gdy kraj ten odwiedził ówczesny prezydent Hu Jintao. Xi był w Japonii ostatnio w 2009 roku, wówczas jako wiceprezydent ChRL.

źródło: / PAP /

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY