100. rocznica podpisania traktatu wersalskiego. Narodowcy dogadali się z obcymi mocarstwami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ kierunki.info.pl

28 czerwca przypada 100. rocznica podpisania traktatu wersalskiego, który zakończył formalnie I wojnę światową. Traktat narzucił pokonanym Niemcom liczne ograniczenia, wśród nich redukcję armii i przekazanie terytoriów innym państwom.

Jednym z zapisów traktatu było także uznanie niepodległości Polski i przekazanie na jej rzecz Wielkopolski i Pomorza. Nakazano także przeprowadzenie plebiscytów na Śląsku, Warmii i Mazurach. W pracach nad kształtem traktatu brali udział Polacy. Na czele delegacji – Komitetu Narodowego Polskiego – stali przywódca narodowców, Roman Dmowski oraz Ignacy Jan Paderewski. Opowiedzenie się po zwycięskiej stronie w wojnie, skuteczna dyplomacja i doprowadzenie do uznania niepodległości Polski były zwieńczeniem długoletniej pracy politycznej narodowców.

Współcześni narodowcy zamierzają przypomnieć o tym wydarzeniu. Ruch Narodowy w porozumieniu z innymi organizacjami, takimi jak Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury, Prawica Rzeczypospolitej, Młodzież Wszechpolska organizuje w Warszawie trzydniowe obchody setnej rocznicy podpisania traktatu wersalskiego. Plan wydarzeń jest napięty i niezwykle różnorodny. Dokładnie w rocznicę, w piątek 28. czerwca odbędzie się wydarzenie pod tytułem ,,Twórcy niepodległości – politycy i żołnierze II Rzeczypospolitej’’.

W planie jest uhonorowanie Ignacego Jana Paderewskiego oraz Romana Dmowskiego przez złożenie wieńców przez delegację Ruchu Narodowego
z prezesem Robertem Winnickim na czele oraz Krzysztofa Kawęckiego (Prawica Rzeczypospolitej) i Sławomira Wojdata (Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury).

Obchody zaczną się o godzinie 16:00 pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego w Parku Ujazdowskim. Po uroczystości w katedrze praskiej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana o 18:00 odprawiona zostanie Msza Św. za Ojczyznę, na rozpoczęcie drugiego stulecia niepodległości. W sobotę 29 czerwca obchody rocznicowe przybiorą charakter naukowy. W Sejmie RP odbędzie się debata historyczno-polityczna pod tytułem ,,Drogi do niepodległości 1914-1921’’.

Swój udział zapowiedzieli m.in. dr Krzysztof Kawęcki, dr Lucyna Kulińska, prof. Jerzy Robert Nowak, dr Rafał Sierchula, dr Łukasz Ospara, Marcin Kowalski, poseł na Sejm RP Robert Winnicki, przedstawiciel Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Witold Tumanowicz, Piotr Pomykała z Fundacji Wczoraj i Jutro oraz przedstawiciel Młodzieży Wszechpolskiej. Wydarzenie uświetni obecność Marii Mireckiej-Loryś, weteranki obozu narodowego zaangażowanej m.in. w przedwojenną Młodzież Wszechpolską oraz narodową konspirację w czasie wojny.

Ostatni dzień obchodów to niedziela, 30 czerwca. Na placu Wileńskim w godzinach 11:00 do 15:00 odbędzie się widowisko historyczne o tytule ,,Od Wersalu do Jałty’’. W planie diorama z rekonstruktorami Wojska Polskiego z 1918 r., z 1920 r. i z okresu II wojny światowej, występ chóru żołnierzy AK ,,Nowogródzkie Orły’’ oraz chóru ,,Praskie Małmazyje’’, prelekcje historyczne oraz atrakcje dla dzieci. Obchody odbywają się pod patronatem honorowym posła na Sejm RP Roberta Winnickiego oraz doktora Krzysztofa Kawęckiego.

100. rocznica podpisania traktatu wersalskiego jest doskonałą okazją do przypomnienia wkładu narodowców w odzyskanie niepodległości i budowę odrodzonego państwa. Powinna też być źródłem nauki skutecznego zabiegania o interes narodowy, także, a może szczególnie, w obliczu wielkich mocarstw.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY