Sekretarz Generalny NATO grozi Rosji reakcją za brak uratowania traktatu INF

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Jens Stoltenberg zapowiedział, że Rosja ma 5 tygodni na uratowanie traktatu o likwidacji pocisków rakietowych średniego i dalekiego zasięgu. Sekretarz Generalny NATO zagroził przeciwnikowi, że sojusz odpowiednio zareaguje na brak porozumienia w sprawie INF.

Dzień przed spotkaniem się ministrów obrony krajów członkowskich sojuszu, Sekretarz Generalny NATO ponaglił stronę rosyjską za brak stosownych ruchów w celu uratowania traktatu INF, który zaleca likwidację rakiet o dalekim i średnim zasięgu zdolnych wynosić głowice nuklearne.

Zobacz także: Żółte kamizelki. Setki Brytyjczyków utknęło w Saint-Malo po zablokowaniu portu

“Wzywamy Rosję, by weszła na odpowiedzialną ścieżkę, ale niestety nie dostrzegamy znaków, by miała zamiar to zrobić. W rzeczywistości kontynuuje ona rozwijanie i rozmieszczanie nowych pocisków” – powiedział w Brukseli Jens Stoltenberg.

Za tydzień ma się odbyć szczyt Rady NATO z Rosją, gdzie omówiona zostanie sprawa INF. To spotkanie zostanie poprzedzone dyskusją ministrów obrony narodowej z poszczególnych krajów członkowskich. Rozmowa sojuszniczych szefów resortów obrony odbędzie się jutro.

“Nasza odpowiedź będzie defensywna i skoordynowana. Nie będzie odbiciem tego, co robi Rosja. Naszym celem nie jest rozmieszczanie nowych pocisków lądowych w Europie. Nie chcemy nowego wyścigu zbrojeń, ale w związku z tym, że Rosja rozmieszcza nowe pociski musimy zapewnić, że nasze obrona i odstraszanie pozostają wiarygodne i efektywne” – podkreślał Sekretarz Generalny NATO.

Rosyjskie ruchy i odpowiedź NATO

W ubiegłym tygodniu Duma Państwowa przyjęła ustawę o wstrzymaniu udziału Rosji w układzie INF zawartym przez stronę amerykańską i rosyjską w 1987 roku. Wcześniej dekret o zawieszeniu układu podpisał Władimir Putin w reakcji na działania prezydenta USA Donalda Trumpa.

“To nie jest coś, co nas zaskakuje, to jest coś, co było rozwijane przez lata i jest częścią coraz większych inwestycji Rosji w zdolności wojskowe blisko naszych granic. Z tego powodu NATO już zaczęło się przystosowywać i odpowiadać na ten wzorzec rosyjskiego zachowania, np. przez zwiększanie gotowości naszych sił czy rozmieszczanie ich we wschodnich krajach Sojuszu” – mówił Sekretarz Stoltenberg.

2 sierpnia mija termin zakończenia współpracy USA i Rosji w ramach układu INF o likwidacji rakiet średniego i dalekiego zasięgu zdolnego przenosić głowice nuklearne.

interia

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY