Co trzeci pacjent w polskich szpitalach jest niedożywiony. To nowe, alarmujące dane Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu.
Według lekarzy, problem w ogromnym i największym stopniu dotyczy pacjentów onkologii, interny oraz geriatrii.
Niedożywienie stanowi poważny problem u pacjentów z chorobą nowotworową. Może znacząco wpływać na pogorszenie się stanu zdrowia chorego.
Objawy niedożywienia lub wyniszczenia występują u 30-85 proc. chorych. U 5-20 proc. spośród nich wyniszczenie jest bezpośrednią przyczyną zgonu w terminalnym okresie choroby.
Z danych lekarzy wynika, że u 30 proc. pacjentów odżywionych prawidłowo niedożywienie rozwija się po przyjęciu do szpitala. U 70 proc. niedożywionych w momencie przyjęcia ulega dalszemu pogłębieniu w trakcie hospitalizacji.
– “Od dłuższego czasu w kwestii niedożywienia nic się nie zmienia. Co trzeci pacjent w polskich szpitalach albo jest niedożywiony, albo zagraża mu niedożywienie, albo leczenie żywieniowe można wykorzystać do poprawy wyników leczenia. Przykład stanowią pacjenci poddawani operacjom chirurgicznym, którzy mają utratę masy ciała, a gdyby zadbać o to, jakie jedzenie dostają, powikłań byłoby mniej. Mamy z jednej strony oddziały ortopedyczne, gdzie problem niedożywienia dotyczy jednego na dwudziestu pacjentów, a są oddziały geriatryczne, gdzie obejmuje on 80 procent pacjentów.” – twierdzi prof. Stanisław Kłęk, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu.
Eksperci podkreślają, że rozwiązaniem problemu jest nie tylko zadbanie o lepsze żywienie w szpitalach.
– “Samo lepsze jedzenie może być załatwione jednym ruchem ręki. Chodzi o większe zainteresowanie pacjentem, nie tylko wśród personelu medycznego, ale też wśród zarządzających szpitalami. Żywienie powinno być uznane za równie istotne, co planowane operacje czy podanie chemioterapii. Gdyby to zmienić, byłaby olbrzymia szansa na powodzenie.” – podkreśla profesor Stanisław Kłęk.
rmf24.pl