Podejrzenia konsumentów się potwierdziły. 9 proc. produktów miało różny skład, choć identyczne opakowania. Kolejne 22 proc. produktów ma łudząco podobne opakowania – ustaliła Komisja Europejska.
Na początku pojawiły się tylko podejrzenia, że identycznie wyglądające produkty spożywcze mają różny skład zależnie od rynku, na który zostały przeznaczone.
Dyskusja zrobiła się na tyle głośna, że temat postanowiła zbadać Komisja Europejska.
Opublikowane wyniki badań ogólnoeuropejskiej kampanii testowania produktów spożywczych wskazują, że konsumenci mieli rację.
– “Wyniki są bardzo zróżnicowane: Jestem zadowolony, że w składzie markowych produktów spożywczych nie znaleziono żadnych dowodów na podział na Wschód i Zachód, obawiam się jednak, że prawie aż jedna trzecia zbadanych produktów różniła się składem, mimo iż były one identycznie lub podobnie oznakowane.” – komentuje Tibor Navracsics – komisarz ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu.
Komisja Europejska ustaliła co następuje:
– 9 proc. produktów przedstawionych jako takie same w całej UE miało inny skład: miały identyczny przód opakowania, ale inny skład,
– kolejne 22 proc. produktów miało bardzo podobny front opakowania, ale inny skład,
– w większości przypadków skład pasował do sposobu prezentacji produktów: 23 proc. produktów miało identyczny przód opakowania i identyczny skład, a 27 proc. produktów sygnalizowało odmienny skład w różnych krajach UE.
Podwójne standardy i co dalej?
KE zapowiada dalsze kroki, by zwalczać różnice w jakości żywności na jednolitym europejskim rynku.
– “Nie będzie podwójnych standardów na jednolitym rynku europejskim. Dzięki nowym przepisom penalizującym podwójną jakość i wzmacniającym ręce władz konsumenckich mamy narzędzia do dyspozycji położyć kres tej praktyce. Europejscy konsumenci będą mogli robić zakupy z pełnym zaufaniem, że kupują to, co widzą.” – mówi Věra Jourová, komisarz ds. sprawiedliwości, konsumentów i równości płci.
Komisja Europejska umieściła pierwsze ustalenia, kiedy podwójna jakość produktów jest praktyką wprowadzającą w błąd w Nowym Ładzie dla Konsumentów.
Wprowadziła też wspólną metodologię testowania produktów spożywczych i przeznaczyła ponad 4,5 mln euro na badania żywności.
Co dalej? Komisja Europejska ogłosiła nowe zaproszenie do składania wniosków o łącznym budżecie 1,26 mln euro. Projekt ten ma wzmocnić umiejętności organizacji konsumenckich do testowania produktów i wykrywania wprowadzających w błąd praktyk producentów. Termin składania wniosków upływa 6 listopada 2019 r.
rp.pl