REKLAMA

Elon Musk świętuje kolejny udany start rakiety Falcon Heavy

REKLAMA

Dziś w godzinach porannych czasu polskiego z Centrum Kosmicznego na Przylądku Canaveral wystartowała rakieta Falcon Heavy firmy SpaceX. Elon Musk świętował już 3 udany start jego najnowszego dzieła. Na orbitę wysłano 24 satelity na zlecenie Pentagonu.

Elon Musk może świętować kolejny udany start swojej najcięższej rakiety Falcon Heavy, Wyniosła ona 24 satelity na zlecenie Pentagonu. Start miał miejsce z Przylądka Canaveral o godzinie 8:30 polskiego czasu.

Robert Winnicki o kulisach odejścia Jakubiaka i Liroya z szeregów Konfederacji [WIDEO]

Podczas misji udało się wylądować dwóm bocznym członom rakiety Falcon Heavy, które zostały użyte przy wcześniejszych lotach. Elon Musk realizuje w ten sposób plan obniżania kosztów startów rakiet.

Niestety nie powiodła się trzecia próba lądowania środkowego członu rakiety. Zabrakło zaledwie kilku metrów by poprawnie osiadała na specjalnej barce. Widzowie mogli ujrzeć spektakularny wybuch rakiety, która rozbiła się o taflę oceanu.

Udało się natomiast odzyskać owiewkę, które warte są kilka milionów. Pochodzą one od zagranicznego producenta, dlatego Elon Musk próbuje obniżyć koszty dodatkowo łapiąc je za pomocą specjalnej barki o nazwie „GO Ms. Tree” z zamontowaną siatką.

Rakieta Falcon Heavy posiada rygorystyczną certyfikacje wojskową. Dzięki temu może wykonywać misje zlecone przez amerykańskie wojsko. W tym roku ma ona po raz kolejny wystartować wynosząc tajny mini prom kosmiczny X-37B.

SpaceX/nbc news

REKLAMA

Komentarze