W Rosji trwają protesty w obronie Iwana Gołunowa

Dodano   0  
  Loading

W 13 miastach w Rosji rozpoczęły się w niedzielę protesty w obronie dziennikarza śledczego Iwana Gołunowa. Został on zatrzymany przez rosyjskie służby na początku czerwca. Zarzut o handel narkotykami został odrzucony. Środowisko dziennikarskie pragnie postawić przed sądem osoby odpowiedzialne za podstawianie fałszywych dowodów.

Na początku czerwca rosyjskie służby zatrzymały znanego dziennikarza śledczego Iwana Gołunowa pod zarzutem obrotu narkotykami. Aresztowany od początku bronił się, iż nic takiego nie czynił. W Rosji zawrzało z tego powodu i po fali protestów sprawę karną przeciwko pracownikowi portalu Meduza ostatecznie umorzono.

Czytaj więcej: Donald Trump wstrzymał atak na Iran po zestrzeleniu bezzałogowego drona

Jednak dla Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Mediów, a także niezarejestrowanej Partii Libertariańskiej to za mało. Organizują oni pikiety, na których żądają od władz rozliczenia się z fałszywymi dowodami. Pragną ukarania sprawców podnoszących takie zarzuty.

Akcje w obronie Iwana Gołunowa odbyły się już we Władywostoku i Chabarowsku, gdzie udział wzięło kilkadziesiąt osób. Późnym popołudniem podobne zgromadzenie odbędzie się w Moskwie, w której władze wydały zgodę na protesty oraz w Petersburgu. Tutaj nie uzyskano aprobaty miejskich władz.

Podobne pikiety będą miały miejsce m.in. w Kaliningradzie, Kazaniu, Machaczkale, Niżnym Nowogrodzie, Omsku, Nowosybirsku oraz w Rostowie nad Donem.

onet

Dodano w Brak kategorii

POLECAMY