Krzysztof Szczerski zostanie sekretarzem generalnym NATO?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Najpóźniej do końca lipca sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ma podjąć ostateczną decyzję w sprawie wyboru swojego zastępcy. Wtedy też będzie wiadomo, czy to stanowisko obejmie Krzysztof Szczerski – szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Na razie sam zainteresowany ani nie potwierdza, ani nie zaprzecza. Okazuje się, że dla Szczerskiego może być też szykowane inne stanowisko – unijnego komisarza.

Krzysztof Szczerski może zostać zastępcą generalnym  NATO. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść do końca lipca 2019 roku. Decyzję o wyborze swojego zastępcy sekretarz generalny NATO podejmuje osobiście. Podejmuje ją jednak dopiero po wnikliwych konsultacjach z głównymi krajami NATO. Sprawująca tę funkcję Amerykanka Rose Gottenoeller kończy swoją kadencję w październiku. Jednak Jens Stoltenberg powinien ogłosić, kto zastąpi Amerykankę, jeszcze przed przerwą wakacyjną, czyli ma na to czas do końca lipca. Jedną z rozważanych kandydatur ma być Krzysztof Szczerski. Mówi się, że polski polityk ma poparcie Amerykanów.

Zobacz także: Papież Franciszek przeprasza muzułmanów za krucjaty? „Tych prześladowań dopuściliśmy się my”

Ale jest też wariant B, gdyby plan A nie wypalił i stanowisko wiceszefa NATO dostał ktoś inny. Wówczas szef gabinetu prezydenta, wróci do gry jako kandydat Polski na komisarza. Będzie to możliwe zwłaszcza wtedy, gdy kwestia wyboru szefa KE zacznie się przedłużać. Sam zainteresowany na razie sprawy konkretnie nie komentuje. Poproszony przez dziennikarkę RMF FM o komentarz podkreślił, że “nie ma na razie żadnych decyzji personalnych”, a pytany, czy byłby zainteresowany stanowiskiem komisarza – powiedział “dziękuję za zainteresowanie moją osobą w tym kontekście”.

SE.PL

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY