Tornada, burze i grad do 8 cm. Najwyższy stopień zagrożenia. Lepiej pozostać w domu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Załamanie pogody; burze i silny wiatr

Załamanie pogody; burze i silny wiatr / Fot. CC0 Creative Commons

Synoptycy ostrzegają przed gwałtownymi burzami, które przejdą dzisiaj przez Polskę. Wystąpić mogą silne wiatry oraz intensywne opady z gradem.

Polscy Łowcy Burz, ostrzegają przed dynamicznymi zjawiskami meteorologicznymi, które pojawić się mogę w najbliższym czasie nad terenem Polski. Ogłosili trzeci – najwyższy stopień zagrożenia. Wystąpić mogą intensywne opady deszczu wraz z gradem oraz porywisty wiatr. Synoptycy prognozują również pojawienie się trąb powietrznych. Szczególnie w centralnej i południowej Polsce. Apelują o pozostanie w domach, jeżeli jest taka możliwość. Zalecają również śledzenie komunikatów pogodowych.

Synoptycy ostrzegają, że burzę mogą mieć gwałtowny i niszczycielski potencjał. Przewidują silne wyładowania atmosferyczne. Podkreślają także, że dużym zagrożeniem będą opady gradu do 8 cm, a także nawalne opady deszczu. Wiatr może wynieść w porywach 100-120 km/h. Skrętność względna burzy sugeruje powstania trąb.

Polscy Łowcy Burz alarmują w wydanym komunikacie o zachowaniu bezpieczeństwa podczas burz. Zalecają pozostanie w domu, jeśli nie ma konieczności wyjścia na zewnątrz. Przypominają o tym by unikać otwartej przestrzeni oraz nie szukać schronienia pod koronami drzew. Podczas podróży autem zalecają by nie opuszczać pojazdu. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Aby w przypadku uderzenia błyskawicy część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Do 12 województw RCB wysłało w czwartek SMS z ostrzeżeniem przed burzami oraz silnym wiatrem. Alert obejmuje województwa: warmińsko-mazurskie, mazowieckie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie, łódzkie, śląskie, częściowo pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, małopolskie i podkarpackie.

Źródło: /radiozet.pl/

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY