Dyplomacja rosyjska nie jest zadowolona z amerykańskich dronów w Polsce

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Na reperkusje związane z podpisaniem umowy na rozstawienie w Polsce amerykańskich samolotów bezzałogowych nie trzeba było długo czekać. Dyplomacja rosyjska jest niezadowolona z planowanego rozmieszczenia dronów w naszym kraju. Siergiej Riabkow podpiera się ustaleniami na linii NATO-Rosja.

Na konferencji prasowej rosyjski Wiceminister Spraw Zagranicznych Siergiej Riabkow wypowiedział się na temat ostatnich decyzji Polski i USA – “Moskwa jest zaniepokojona decyzją Warszawy i Waszyngtonu o rozmieszczeniu w Polsce eskadry amerykańskich bezzałogowych statków powietrznych”.

Dyplomacja rosyjska zastanawia się jak rozmieszczenie amerykańskich dronów przekłada się na ustalenia Rosji z USA – “Pojawia się pytanie,
jak tego rodzaju działania odnoszą się do zobowiązań NATO w ramach Aktu Stanowiącego o podstawach wzajemnych stosunków z 1997 roku”
– powiedział Siergiej Riabkow.

Czytaj więcej: Niski poziom cyfryzacji Polski – jesteśmy na szarym końcu w UE

Dzisiaj już wcześniej kilku rosyjskich parlamentarzystów wydało oświadczenie, że Rosja odpowie na plany rozstawienia w Polsce eskadry amerykańskich dronów i ostrzegają, że ich kraj dysponuje odpowiednimi środkami.

W środę oficjalnie poinformowano, że Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce, wynoszącą ok. 4500 rotujących się członków personelu wojskowego, o ok. 1000 dodatkowych żołnierzy. W deklaracji dotyczącej współpracy obronnej, podpisanej w Waszyngtonie przez prezydentów obu państw, Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę, zapisano m.in. utworzenie w Polsce Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA oraz eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA.

Onet

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY