W najnowszym rankingu DESI (Digital Economy and Society Index – red.) na rok 2019 Polska zajmuje 25. miejsce na 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. Z wyliczeń oraz obserwacji specjalistów jesteśmy na szarym końcu w cyfryzacji kraju.
Ranking ten ocenia kraje nie tylko po czasie korzystania z internetu czy robienia zakupów w sieci, ale także po jakości kapitału ludzkiego, infrastruktury telekomunikacyjnej, cyfryzacji firm oraz otwartości administracji publicznej na technologie.
Polska zdobyła 41,6 punktów, więcej niż w ubiegłym roku, gdzie specjaliści przyznali nam 38,8 punktów. Unijna średnia wynosi obecnie 52,5 pkt. Kilka oczek więcej niż w zeszłym roku, gdzie wynosiła ona 49,8 pkt. Prowadzące kraje, głównie ze Skandynawii (odpowiednio Finlandia, Szwecja, Holandia, Dania) mają na swoim koncie blisko 70 pkt.
Pomimo, że nasz wynik rośnie to dzięki wzrostowi średniej oceny pozostajemy niezmiennie w okolicach 25. miejsca w Unii Europejskiej. Za nami są tylko trzy kraje: Grecja (38 p.), Rumunia (36,5 p.) i Bułgaria (36,2 p.). Wynik nie oddaje jednak szybko rozwijających się płatności oraz zakupów sieciowych w naszym kraju.
“Poziom wykorzystania mobilnych usług szerokopasmowych w Polsce jest najwyższy w skali UE. Łączność, korzystanie z usług internetowych i integracja technologii cyfrowej nadal stanowią obszary, z którymi związanych jest najwięcej wyzwań”
– przyznaje w swoim raporcie Komisja Europejska.
Były wiceminister cyfryzacji ocenia niski poziom cyfryzacji
Niski poziom cyfryzacji w Polsce nadal jest bolączką dla rządzących oraz firm obecnych na rynku. Sprawę tą komentuje były wiceminister cyfryzacji Krzysztof Szubert – “Polska wciąż ma problem z całościowym podejściem do kompetencji cyfrowych. Cyfryzacja czy automatyzacja wypychają z rynku ludzi, którzy nie są przeszkalani i nie mogą wrócić już do nowych realiów. Niestety też duża grupa Polaków zupełnie nie korzysta z internetu, a inni nawet jeśli to robią, to nie mają wielu innych kompetencji cyfrowych, co widać później po wynikach”.
Trudno powiedzieć, co musiałoby się wydarzyć, aby nasz wynik znacząco się zmienił. Trwają prace nad startem łączności w ramach 5G, co jest obecnie europejskim standardem, a jedynie kilka państw na świecie już zdołało wystartować z takimi projektami, choć wciąż w niepełnym wymiarze.
Rzeczpospolita