Meksyk i USA zgodne w sprawie polityki migracyjnej

Dodano   0  
  Loading

W piątek doszło przełomowego porozumienia w sprawie polityki migracyjnej. Meksyk podejmie odpowiednie, zdecydowane kroki, by powstrzymać napływ imigrantów do Stanów Zjednoczonych. Waszyngton zdecydował się przy tym nie nakładać 5% cła na towary pochodzące od południowego sąsiada.

Odstąpienie przez Biały Dom 5% taryf karnych za cło nałożonych na Meksyk, ma nastąpić od najbliższego poniedziałku. Miały być one warte blisko 350 miliardów dolarów. O tej sprawie informował prezydent USA Donald Trump na Twitterze.

“Miło mi poinformować, że Meksyk i USA podpisały umowę. Taryfy, które miały być wdrożone od poniedziałku zostaną zawieszone na czas nieokreślony” – napisał amerykański przywódca.

Czytaj więcej: Niemcy chcą postawić na nogi gospodarkę Rosji – podpiszą list ws. współpracy

“Meksyk zobowiązał się tym samym do podjęcia odpowiednich działań, by powstrzymać falę migracyjną przez naszą południową granicę. Ma to na celu znaczne ograniczenie lub zlikwidowanie nielegalnej imigracji z Meksyku do USA” – wyjaśnił Donald Trump.

Uradowany Andres Manuel

Prezydent Meksyku Andres Manuel z kolei powiedział, że – “Dzięki wsparciu wszystkich Meksykanów, udało się uniknąć ceł na nasze produkty eksportowane do Stanów Zjednoczonych”.

Rozmowom pomiędzy Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi przewodniczył minister spraw zagranicznych Marcelo Ebrard oraz ambasador Martha Barcena. Negocjacje trwały od czwartku w Waszyngtonie. Stronę amerykańską reprezentował sekretarz stanu Mike Pompeo oraz specjalny pełnomocnik ds. handlu Robert Lighthizer.

“Meksyk podejmie działania na rzecz konsekwentnego egzekwowania przepisów prawa migracyjnego. Osoby ubiegające się o azyl w USA, a przebywające w okresie rozpatrywania wniosku na terytorium Meksyku, będą mieć możliwość zatrudnienia oraz edukacji i zapewnioną opiekę zdrowotną” – wyjaśniła na czym polegać będzie porozumienie meksykańska ambasador Martha Barcena.

Umowa ma trwać 90 dni. Po upływie tego czasu dojdzie do weryfikacji oraz oceny podjętych przez Meksyk działań. Wtedy ma także dojść do rozszerzenia dokumentu o rozdział dotyczący wspólnych kroków na rzecz zwalczania nielegalnej imigracji.

interia/pap

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY