Rozłam w Prawicy RP. Kawęcki: “Honor mi nie pozwala w tym trwać”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Dotychczasowy prezes Prawicy RP Krzysztof Kawęcki został zawieszony w prawach przynależności do partii – poinformowała rzecznik partii Lidia Sankowska-Grabczuk. Kawęcki ocenił, że doszło do rozłamu w partii. Dodał, że on i inni działacze będą tworzyli nowy ruch chrześcijańsko-narodowy.

“Zarząd główny Prawicy Rzeczypospolitej podjął decyzję o zawieszeniu w prawach przynależności do partii Krzysztofa Kawęckiego, pełniącego do tej pory funkcję prezesa. Powodem był brak wsparcia oraz działania utrudniające prowadzenie kampanii wyborczej kandydatów Prawicy Rzeczypospolitej podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego” – poinformowała w sobotę w oświadczeniu rzecznik Prawicy RP Lidia Sankowska-Grabczuk.

Kawęcki potwierdził to. Dodał, że wraz z innymi działaczami partii zaangażuje się w tworzenie nowego ruchu o charakterze chrześcijańsko-narodowym, a oświadczenie w tej sprawie zamierza wydać w niedzielę.

– Wraz z kolegami z Prawicy Rzeczypospolitej będziemy brali udział w realizacji nowego projektu, oczywiście poza Prawicą RP, ponieważ honor nie pozwala mi trwać w takim zawieszeniu, podjętym decyzją zarządu partii – powiedział. Kawęcki nie chciał w sobotę komentować decyzji zarządu głównego partii, ale – jak dodał – “decyzja ta nie musi przekładać się na poglądy polityczne i odczucia wielu członków Prawicy Rzeczypospolitej”.

Były prezes Prawicy RP poinformował także, że trwają już rozmowy z potencjalnymi koalicjantami, w tym z Ruchu Prawdziwa Europa. Zapowiedział, że prawdopodobnie po 20 czerwca taka koalicja powstanie i będzie chciała wystawić swoich kandydatów do jesiennych wyborów do Sejmu i Senatu, a następnie na prezydenta RP.

W połowie marca Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi, Prawica Rzeczypospolitej i Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin – poinformował o wspólnym starcie do Parlamentu Europejskiego. Liderzy tych partii – Mirosław Piotrowski, Krzysztof Kawęcki i Bogusław Rogalski – zapowiedzieli wtedy, że “zjednoczone siły polskiej prawicy idą razem naprawiać Europę”.

11 kwietnia założyciel Prawicy RP Marek Jurek poinformował, że on sam i Prawica RP będą startować do Parlamentu Europejskiego z list Kukiz’15. Dodał, że z Kukiz’15 startują m.in. poseł niezrzeszony Jan Klawiter oraz były poseł m.in. AWS i PiS Marian Piłka (obaj tym samym wycofali się z kandydowania z list KW Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi).

Prezes Prawicy RP Krzysztof Kawęcki przyznał wtedy, że “nie rozumie” decyzji Marka Jurka i części działaczy partii o starcie w wyborach do PE z list KWW Kukiz’15. Zapewniał jednak, że ugrupowaniu nie grozi “trwały podział”. Natomiast rzecznik Prawicy RP Lidia Sankowska-Grabczuk zapewniała wówczas, że start członków tego ugrupowania z list KWW Kukiz’15 był “życzeniem najaktywniejszych działaczy”.

W połowie maja Ruch Prawdziwa Europa – Christi wycofał się z wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jego lider Mirosław Piotrowski zapowiedział wtedy, że partia zamierza wystawić kandydatów w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu, a także na prezydenta RP.

źródło: / PAP /

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY