Kukiz: ze wszystkim oprócz PO

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

O potencjalnej współpracy rozmawiam ze wszystkimi oprócz Platformy Obywatelskiej – powiedział PAP lider Kukiz’15 Paweł Kukiz. Dodał, że warunkiem współpracy będzie podpisanie deklaracji dot. wprowadzenia zmian ustrojowych. O wynikach rozmów Kukiz ma poinformować w piątek na konferencji prasowej.

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego, gdzie Kukiz’15 zdobył 3,69 proc. głosów, Paweł Kukiz rozpoczął serię spotkań przed wyborami do parlamentu.

“Rozmawiam ze wszystkimi oprócz Platformy Obywatelskiej w sprawie jesiennych wyborów” – powiedział PAP lider Kukiz’15.

Rozmowy dotyczą przede wszystkim spraw ustrojowych.

“Rozmawiam o nadaniu biernego prawa wyborczego wszystkim obywatelom poprzez wprowadzenie ordynacji mieszanej: częściowo partyjnej, częściowo jednomandatowej – jak na Węgrzech” – mówił Kukiz.

Jak dodał, spotkania dotyczą także wprowadzenia obligatoryjnych dla władz referendów, a także poddania sądownictwa obywatelskiej kontroli np. poprzez wprowadzenie instytucji “sędziego pokoju” czy wybieranej w wyborach powszechnych Krajowej Rady Sądownictwa.

“To są warunki ewentualnych porozumień. To są moje kluczowe postulaty, z którymi szedłem od wyborów prezydenckich i będę im wierny do końca. Im więcej znajdę podmiotów, które zaakceptują te postulaty i zobowiążą się, że będą one również dla nich priorytetowe, to w większej sile pójdziemy do wyborów” – podkreślił.

“Nie ma znaczenia szyld partyjny, nie ma znaczenia światopogląd – znaczenie ma realizacja tych postulatów, a zrealizowanie tych postulatów powoduje z kolei, że nie będzie liczyła się przynależność partyjna, tylko będzie się liczyła przyzwoitość i fachowość” – wyjaśnił lider Kukiz’15.

Jak zapowiadał Kukiz, podmioty, które zdecydowałyby się wejść w porozumienie z Kukiz’15, musiałby na piśmie podpisać wspólną deklarację.

Kukiz pytany czy rozmawia o współpracy z PSL – który zapowiedział budowanie Koalicji Polskiej – powiedział, że od dawna rozmawia z ludowcami m.in. na temat wprowadzenia ordynacji mieszanej.

Wśród jego rozmówców jest także prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

“Trudno, żebyśmy nie rozmawiali, skoro mamy w Sejmie biura przez ścianę” – powiedział lider Kukiz’15.

W piątek o godz. 12 w Sejmie odbędzie się konferencja prasowa, gdzie Kukiz ma przedstawić wynik rozmów, które prowadzi na temat porozumienia.

źródło: / PAP /

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY