Rząd sprowadzi nam kolejnych imigrantów? Jest projekt ustawy, który umożliwi pracę lekarzom z zagranicy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Według projektu ustawy o zawodzie lekarza rząd ułatwi zdobycie pracy lekarzom z zagranicy, także tym spoza krajów Unii Europejskiej. O sprawie informuje portal “prawo.pl”. Imigrant będzie mógł rezydować w danym szpitalu przez okres nie dłuższy niż 5 lat.

Do Ministerstwa Zdrowia 16. stycznia b.r. wpłynął niepokojący projekt ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Bazując na tym dokumencie stworzonym przez lekarzy i rezydentów. Resort 31. maja b.r. przedstawił nowelizację.

Dzięki zmianom zawartym projekcie ustawy, rząd będzie miał sposobność, by sprowadzić kolejne rzesze imigrantów. Nie tylko zagraniczni, w tym także spoza terenu Unii Europejskiej lekarze będą mogli pracować w polskich szpitalach.

Jak wyjaśnia Krzysztof Bosak, dokument umożliwi obcokrajowcom nostryfikacje dyplomów w naszym kraju oraz ułatwi odbywanie przez nich stażu podyplomowego w Polsce.

Zobacz także: Gaweł chwali się w radiu, że działał w opozycji antykomunistycznej w PRL. Jako dziecko!? [WIDEO]

Dr Jarosław Biliński, chirurg ogólny oraz prof. nauk medycznych wyraził swoje nie zadowolenie z projektu ustawy resortu zdrowia –

“Jesteśmy rozczarowani tym projektem. Połowa projektu dotyczy zmian w prawie związanych z nostryfikacją dyplomów lekarzy obcokrajowców. Widocznie to ma być sposób na braki kadrowe wśród specjalistów w Polsce – nie poprawa warunków dla polskich lekarzy, ale szybsze zatrudnienie tych z zagranicy”.

Zapowiedział także, że w ramach konsultacji społecznych wraz z grupą lekarzy przygotują analizę. Pokażą dzięki niej różnice między założeniami ich projektu, a także wskażą na niebezpieczeństwa, które wiążą się z tą ustawą.

W tej sprawie wypowiedział się za pomocą portalu Twitter młody lekarz Jakub Kosikowski – “Trochę mnie przeraża fakt, że będzie można zatrudnić w szpitalu w Pl na 5 lat lekarza który nie ma uznawanego w Polsce dyplomu. To ma być sposób na braki kadrowe? Lekarze których wiedza nie jest w żaden sposób zweryfikowana? Dobrze, że choć mają umieć polski ;)” – zakończył ironicznie były członek Porozumienia Rezydentów OZZL.

Obcokrajowiec z łatwą nostryfikacją dyplomu

Pomimo zachowanych różnic między polskimi uczelniami, a zagranicznymi rząd chce ułatwić nostryfikację dyplomu w naszym kraju lekarzom i dentystom. Ministerstwo Zdrowia prowadzone przez Łukasza Szumowskiego zakłada ujednolicenie procedur, które do tej pory się różniły.

Postępowanie nostryfikacyjne na uczelni medycznej zostaje zastąpione testowym egzaminem nostryfikacyjnym w języku polskim, organizowanym przez Centrum Egzaminów Medycznych. Egzamin będzie odbywał się dwa razy w roku – ma on sprawdzać, czy wnioskodawcy uzyskali wiedzę z zakresu objętego standardami kształcenia dla kierunków lekarskiego i lekarsko – dentystycznego” – czytamy na “prawo.pl”.

Nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i dentystów pozwoli cudzoziemcom na odbycie w Polsce stażu podyplomowego. Imigrantów będą obowiązywały zasady jak obywateli polskich.

prawo.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY