Rosjanie nie wierzą w pakt Ribbentrop-Mołotow

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Po opublikowaniu w internecie skanów tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow, Dziennik Wiedomosti chwali udostępnianie źródeł.

23 sierpnia 1939 r. minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop oraz ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRR, pełniący jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych (premiera)Wiaczesław Mołotow – podpisali w Moskwie sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, mówiącym o podziale stref interesów Niemiec i ZSRR, którego konsekwencją był IV rozbiór Polski.

Wszystko w obecności przywódcy ZSRR Józefa Stalina.

Próba tworzenia mitów

Dziennik ocenia jednak, że działaniom tym towarzyszą próby tworzenia mitów i że w rosyjskiej pamięci historycznej nadal są sprzeczności.

W swoim artykule Wiedomosti przypominają, że choć kopie niemieckiej wersji tajnego protokołu były opublikowane w USA w 1948 roku, ZSRR przez wiele lat zaprzeczał jego istnieniu.

Dopiero w 1992 roku tajny protokół znaleziono w teczce, w której znajdowały się ściśle tajne dokumenty władz radzieckich i wkrótce opublikowano jego faksymile.

“Wówczas stało się to sensacją. Dla większości historyków sprawa została zamknięta i dzisiaj autentyczność protokołu kwestionują jedynie marginalne środowiska” – wskazują Wiedomosti.

Twierdzą, że opublikowanie na przełomie lat 80. i 90. XX wieku dokumentów o wydarzeniach okresu przedwojennego nastąpiło w okresie, który dla wielu Rosjan wiąże się z nieładem gospodarczym.

“Oczernianie i fałszowanie historii”

Dodatkowo podają, że – „przy udziale obecnej propagandy – z oczernianiem i fałszowaniem historii” odbiło się to na percepcji tych dokumentów przez społeczeństwo.

Niektórzy publicyści również dzisiaj kwestionują autentyczność niektórych dokumentów i wydarzeń – piszą „Wiedomosti”, wymieniając m.in. tajny protokół i „rozstrzelanie polskich jeńców w ZSRR w 1940 roku [zbrodnię katyńską]”.

Jak podają sondaże Centrum Lewady, w okresie od 2009 do 2017 roku nieznacznie zmieniła się liczba osób, które uważają tajny protokół za autentyczny. Wzrosła ona z 38 proc. do 40 proc. jednak liczba tych, którzy uważają go za fałszywy, wzrosła w tym czasie z 11 proc. do 17 procent.

Rosyjska Fundacja Pamięć Historyczna opublikowała 31 maja na swojej stronie internetowej skany oryginału paktu Ribbentrop-Mołotow i tajnego protokołu do niego.

Dokumenty te otrzymano z departamentu historyczno-archiwalnego MSZ Rosji. Media powiadomiły o publikacji w miniony weekend.

belsat.eu

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY