27. rocznica nocnej zmiany, w której upadł rząd zmarłego Jana Olszewskiego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Dziś w nocy mija 27. rocznicy tzw. nocnej zmiany, w wyniku której upadł rząd zmarłego w lutym b.r. Jana Olszewskiego. Za bezpośrednią przyczynę jego krachu uznaje się wykonanie uchwały lustracyjnej. Opracowana została ona przez ówczesne środowisko Janusza Korwin-Mikke oraz przeforsowana przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza.

Antoni Macierewicz 27 lat temu, dniu 4. czerwca przesłał do parlamentu listę 60 osób, których nazwiska figurowały w archiwach jako tajni współpracownicy Służb Bezpieczeństwa. Pomimo, iż spis był tajny szybko dotarł od do mediów.

Zobacz także: Nocna zmiana to triumf postkomunizmu [WIDEO]

W tym samym dniu Jan Maria Rokita zgłosił wniosek o wotum nieufności dla rządu w imieniu Unii Demokratycznej, Kongresu Liberalno-Demokratycznego, Polskiego Programu Gospodarczego. Miał również poparcie prezydenta Lecha Wałęsy oraz Sojuszu Lewicy-Demokratycznej.

Janusz Korwin-Mikke w programie Mediów Narodowych wspominał kulisy prac na uchwałą lustracyjną i upadku rządu – “To było szokujące. Doszło do obalenia rządu nie dlatego, że on nic nie robił. Po prostu politycy mieli swoje interesy, a rząd Olszewskiego im w tym nie pomagał. Natomiast uchwała lustracyjna nakazywała nie ukaranie, a tylko ujawnienie kto był agentem SB”. 

Przed samym głosowaniem w sejmie nad losem rządu Jana Olszewskiego, wygłosił on swoje ostatnie przemówienie –

“Polska była przez czterdzieści parę lat, bo to jednak była Polska, własnością pewnej grupy. Myśmy w imię własnych racji politycznych zgodzili się na pewien stan przejściowy. I zdawało się, że ten czas się skończył. Skończył się wtedy, powinien się skończyć, kiedy uzyskaliśmy władze pochodzącą z demokratycznego, prawdziwie demokratycznego wyboru. A dzisiaj widzę, że nie wszystko się skończyło, że jednak wiele jeszcze trwa i że to, czyja będzie Polska, to się dopiero musi rozstrzygnąć”.

WP/Media Narodowe

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY