Biały Dom wspomina o 40-tej rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ wikimedia/PHC C.M. Fitzpatrick

Biały Dom zamieścił na swojej stronie przesłanie Prezydenta USA Donalda Trumpa na 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Podkreślona została waga tamtego wydarzenia. Abp. krakowski Marek Jędraszewski pochwalił amerykańskiego przywódcę za ten gest przypominając, że nie jest Donald Trump katolikiem.

Wczoraj, 2. czerwca przypadła 40. rocznica wizyty polskiego Papieża Jana Pawła II w naszym kraju, gdzie ówczesne władze komunistyczne walczyły na każdym kroku z wiarą katolicką. Wagę tego wydarzenia przypomniał Biały Dom, publikując przesłanie Prezydenta Donalda Trumpa.

Czytaj więcej: „Polskie obozy śmierci” w Jerusalem Post

Wspomniano homilię wygłoszoną do milionów Polaków oraz całego świata. Papież zawarł w nich wtedy słowa zachęcające do przeciwstawienia się komunizmowi w kraju i na świecie – “Pamiętając długą walkę narodu polskiego z komunizmem, przyznajemy również, że miliony ludzi żyją teraz w wolności dzięki świętemu papieżowi Janowi Pawłowi II i jego niezwykłemu życiu jako ucznia Jezusa Chrystusa i obrońcy ludzkiej godności i wolności religijnej”.

Biały Dom w w wiadomości Donalda Trumpa zaznaczył, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy stają po stronie wolności, przeciwko komunistycznemu reżimowi.

Napisano również, że żona Prezydenta USA, Melania Trump także dołącza się do tego przesłania. Słowa świętego Jana Pawła II były według Pierwszej Damy inspiracją do zburzenia Żelaznej Kurtyny i upadku komunizmu w Europie.

Obyśmy nadal byli wzmacniani Jego słowami i Jego powołaniem do obfitego Bożego współczucia, siły i chwały” – tym zdaniem zakończono wiadomość amerykańskiej pary prezydenckiej.

Abp. Marek Jędraszewski dziękuję amerykańskiemu przywódcy

Pozytywnie na przesłanie amerykańskiego przywódcy zareagował Abp. krakowski Marek Jędraszewski. Zwrócił uwagę, że europejscy liderzy nie przypomnieli o tej historycznej pielgrzymce papieża Polaka, lecz nie będący katolikiem Donald Trump już tak.

“Prezydent USA potrafił uczciwie spojrzeć na naszą niedawną, chociaż już 40 lat trwającą przeszłość, historię” – komentował metropolita krakowski. Ze zdziwieniem spojrzałby na takie przesłanie ze strony przywódców europejskich – “patrząc na to, co się dzieje w Europie, kiedy celowo, programowo wycina się chrześcijańskie korzenie z naszej świadomości”.

Abp. Marek Jędraszewski wskazuję na istotę pielgrzymki do Polski Papieża Jana Pawła II z 1979 roku – “Naprawdę nie byłoby Solidarności 80 r.” – ocenił. Podkreślił także, że te kilka dni wpłynęło na komunizm – “Dziewięć dni, które wstrząsnęły komunizmem”.

interia

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY