Anna Azari: Konfederacja jest ruchem antysemickim

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W wywiadzie przeprowadzonym przez dziennikarzy portalu Interia, ambasador Izraela Anna Azari stwierdziła, że Konfederacja jest ruchem antysemickim. Wspomniała także, że restytucja mienia żydowskiego jest ważna ze względu na szybkie przekazanie własności potomkom ofiar niemieckich.

Bartosz Bednarz i Paweł Sobczak z portalu informacyjnego “interia.pl” zapytali się ambasador Izraela o kwestię restytucji mienia żydowskiego – “To nie jest najważniejszy temat dzisiaj w relacjach naszych krajów. Nie mówię, że dla ludzi nie jest to ważne. Może tak być, ale w relacjach międzypaństwowych nie jest to kluczowe” – stwierdziła Anna Azari.

Odżegnywała się od ustawy Just Act/447 twierdząc, że nie jest osobą od udzielania na jej temat odpowiedzi. Mówiła również, iż ten dokument nie został napisany przez izraelski parlament. Zarzucała Konfederacji podgrzewanie emocji do których na końcu przyłączył się PiS.

Zobacz także: K.L. Łuksza: LGBT wara od Klepackiej! [WIDEO]

Potwierdziła także, że spotkanie delegacji izraelskiej z polskimi władzami miało odbyć się w cichej atmosferze. Brak wizyty uzasadniała jej wyolbrzymieniem przez izraelska minister równości społecznej, przeszkadzając ostatecznie w spotkaniu – “Minister równości społecznej Izraela chciała, żeby ludzie pamiętali, że ona istnieje i wydała komunikat o tym, jaka to jest ważna delegacja i tym samym przeszkodziła w tej wizycie. I to jest koniec tej historii”

Ustawa 447 ułatwi Żydom odbieranie własności?

Anna Azari stwierdziła także w wywiadzie, że temat restytucji wciąż jest aktualny – “Jest bardzo dużo ludzi, którzy jeszcze walczą o swój majątek. W większości nieżydowski. Można jeszcze przez 100 lat się tym zajmować na poziomie sądów, tak jak teraz. A można dojść do formuły jak w innych krajach, w których w większości nie zwrócono całego majątku, a całą sprawę rozwiązano raczej symbolicznie”.

“Cmentarze dla tej malutkiej gminy, która istnieje dzisiaj w Polsce to coś, co wymaga nakładów i opieki. A budynki, z których mogłaby ona opłacić ochronę i pokryć koszty są zwracane niezwykle rzadko” – oceniła ambasador Izraela.  

Konfederacja zagrożeniem dla relacji polsko-izraelskich?

Na wieść o tym, że Konfederacja nie zdobyła wymagającej liczby głosów by dostać się do Parlamentu Europejskiego Anna Azari skwitowała radością – “Jestem szczęśliwa, że nie są one teraz w Parlamencie Europejskim”.

“Myślę o Konfederacji, myślę także o części ludzi z Kukiz’15. Ale musimy powiedzieć prawdę, że przy przyjęciu ustawy o IPN padło bardzo dużo słów antysemickich, które wcześniej nie były wypowiadane publicznie” – pogroziła również ugrupowania Pawła Kukiza.

We wrześniu bieżącego roku Anna Azari zakończy swoją misję dyplomatyczna jako ambasador w naszym kraju. Pracę w Polsce rozpoczęła w 2014 roku. W tym okresie pięcioletnim promowała izraelskie osiągi technologiczne oraz sam kraj jako aktywne i nowoczesne.

Interia

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY